Полша ще обяви тази седмица споразумение със САЩ за укрепване на американското военно присъствие в страната - с повече войски, командни и логистични способности. Това все още не е отделен голям "Форт Тръмп" - идеята за огромна военна база, лансирана от Варшава миналата година, каза полският президент Анджей Дуда в интервю за Ройтерс в навечерието на предстоящото си посещение в САЩ, започващо утре.

При миналото си посещение зад океана през септември м.г. той предложи да бъде изградена в неговата страна нова голяма военна база, носеща името на президента Доналд Тръмп, и дори обеща 2 млрд. долара финансиране за създаването й.

Националистическото правителство на консервативната партия "Право и справедливост" (ПиС), дошло на власт през 2015 г., настоява за по-силно американско военно присъствие в Полша, което да служи като бариера пред потенциална агресия от все по-настъпателно действащата Русия. САЩ вече имат войски в Полша съгласно споразумение от 2016 г. между Варшава и НАТО в отговор на руската анексия на черноморски полуостров Крим от Украйна - източен съсед на Полша.

Според Дуда досегашното американско военно присъствие в Полша е само "проучвателен период". "Днес говорим за засилване на това присъствие и преминаването към втора фаза, - казва той в интервюто. - Става дума за увеличение както количествено, така и качествено." И добавя, че сред обсъжданите идеи е и изграждането на писта за дронове.

По време на предстоящата визита в Белия дом ще бъде оповестено политическо споразумение, а техническите преговори ще продължат, каза пред репортери във Варшава вчера помощникът на президента Кшищоф Шчерски, цитиран от Ройтерс.

По-рано служители казаха пред Ройтерс, че остават разногласия кой точно и за какво ще плаща. Полша не желаела да финансира повечето разходи за издръжката на персонала на една нова база. Дуда каза, че преговорите по подялбата на разходите остават отворени.

"За нас е очевидно, че ако нашата сигурност бъде укрепена, то тогава ние абсолютно ще участваме в разходите. Процентите са в процес на обсъждане и все още предмет на спор", каза той.

Говорейки за процесите в Европейския съюз след изборите за Европарламент, Дуда каза, че в ЕС трябва отново да бъдат отворени за дискусия основополагащите договори, за да бъде променен балансът на властта в Брюксел. Тези промени трябва да включват даване на повече пълномощия върху цялостната политика на съвета на националните правителства и на Европейския парламент за сметка на прерогативите по вземане на решения на Европейската комисия, подчерта той.

"Не мога да си представя (как е възможно) да се реформира Европейският съюз, ако не се отворят договорите", каза Дуда.