Тимъти Рей Браун, първият човек в света, излекуван от инфекцията с вируса ХИВ, е терминално болен от рак, съобщи Асошиейтед прес.

Браун, който бе наречен "берлинският пациент", защото живееше в германската столица, когато преди дванадесет години се подложи на лечението срещу вируса, бе спасен благодарение на трансплантация от донор с рядка, природна резистентност на вируса на СПИН. От години се смяташе, че трансплантацията го е излекувала от левкемия и от СПИН, но ракът се е върнал. Няма данни ХИВ вируса да го атакува отново.

Левкемията се проявила миналата година и с множество метастази, каза Браун, на 54 г., в интервю от хосписа в Палм Спрингс, Калифорния, където живее.

"Тимъти доказа, че ХИВ може да се лекува, но не това в него ме вдъхновява", казва д-р Стивън Дийкс, специалист по СПИН от университета на Калифорния в САн Франциско, който е работил с Браун след терапията му с цел разработване на лечение от СПИН.

"Взехме части от червата му, взехме части от лимфните му възли. Всеки път, когато го молехме да направи нещо, той неизменно откликваше с изумително милосърдие", казва Дийкс.

Американецът Браун работи като преводач в Берлин през 90-те години, когато научава, че е заразен с ХИВ. През 2006 г. е диагностициран с левкемия.

Д-р Геро Хьотер, специалист в лечение на рак на кръвта в берлинския университет, е убеден, че Браун има шанс да победи левкемията с трансплантация на костен мозък. Той допуска също, че трансплантация от донор с генна мутация, която го прави резистентен на ХИВ вируса, ще помогне на Браун и срещу СПИН.

Донори с такава мутация са изключителна рядкост и трансплантациите са рисковани. Лекарите трябва да унищожат болната имунна система на пациентите с химиотерапия и радиация, след коетo да трансплантират клетките от донора и да се надяват, че те ще изградят нова имунна система на болния.

Първата трансплантация на Браун през 2007 г. е успешна, но само отчасти. Изглежда, че вирусът ХИВ изчезва, но не и левкемията. През март 2008 г. му е направена втора трансплантация от същия донор и тя дава резултат срещу левкемията.

След това всички тестове на Браун за ХИВ са отрицателни. Той участва в конференции за СПИН, на които се обсъждат терапии.

"Той е като посланик на надеждата", казва партньорът му Тим Хьофген.

Втори мъж, Адам Кастилехо, наричан "лондонския пациент", докато не разкри самоличността си тази година, също се смята, че е излекуван през 2016 г. с трансплантация.