Съд в Руанда призна днес за виновен по обвинение в организирането на терористични атаки Пол Русесабагина - бивш управител на хотел, който твърди, че е дал подслон на стотици хора по време на геноцида в страната през 1994 г. и който по-късно стана прототип на главен герой в холивудски филм, предаде ДПА.

Пол Русесабагина получи световна известност след излизането на филма "Хотел Руанда" през 2004 г. Сюжетът е базиран на реални събития от периода на геноцида в Руанда през 1994 г. По това време Русесабагина управлява един от най-луксозните хотели в столицата Кигали и в него спасява от преследване и убийства стотици руандийци. През 1996 г. Русесабагина напуска Руанда и отива в Европа, където скоро получава белгийско гражданство.

През последните години той отправяше остри критики към властите и правителството на Руанда, като ги обвиняваше в неефективност. Русесабагина никога не е планирал да се връща в Руанда заради издадената от прокуратурата в страната заповед за неговия арест. През август миналата година той получи покана от религиозна организация да посети Бурунди за участие в конференция. Русесабагина отлетя от Дубай в Бурунди на борда на частен самолет. Той обаче се приземи на летището в Кигали, където Русесабагина бе арестуван. Неговите привърженици твърдят, че той е бил отвлечен.

Днес съдът в Руанда заяви, че Русесабагина е оказал финансова и логистична подкрепа на въоръженото крило на опозиционно движение, на което той е съосновател. Съдът поясни, че въпросното въоръжено крило - Национален освободителен фронт (НОФ), е отговорно за смъртоносни атаки в Руанда през 2018 и 2019 г.

"Въз основа на анализа на доказателствата, които бяха представени, и на резултатите от различни разпити, ние считаме, че е имало канал, по който НОФ е бил финансиран. Русесабагина е бил един от спонсорите", заяви съдийката по делото Беатрис Мукамурензи.

Русесабагина отрече вина и бойкотира произнасянето на присъдата, след като декларира, че не очаква справедливост на процеса и го определи като "фалшив".

Геноцидът в Руанда стана вследствие на вземането на властта от временно правителство, състоящо се основно от представители на етническата група хуту. Той бе насочен срещу представители на етническото малцинство тутси, а също и против хуту с умерени политически възгледи. По данни на ООН за по-малко от година при сблъсъците между племената хуту и тутси са загинали около 800 000 души.

След като претърпяха поражение и започнаха да се притесняват от съдебно преследване, значителна част от бившите военни и правителствените представители, отговорни за геноцида, избягаха от Руанда заедно със своите семейства в съседни страни, най-вече на изток в Демократична република Конго. Там те създадоха въоръжени групировки от хуту, които си поставиха за цел да завземат властта в Руанда.

През 1994 г. в Танзания под егидата на ООН бе създаден международен трибунал за наказателно преследване на лица, отговорни за престъпленията на територията на Руанда. Той разгледа дела срещу 93 обвиняеми, сред които имаше държавни и политически функционери, офицери от силовите структури, религиозни и обществени лидери. По-късно той бе заменен от Международния остатъчен механизъм за криминални трибунали, създаден с резолюция на Съвета за сигурност ООН през 2010 г.

В самата Руанда действа закон, според който отричането на геноцида срещу тутсите се наказва с продължителни срокове на лишаване от свобода.