Британски съд насрочи заседание за следващия месец, на което да разгледа правен иск, подаден от опозиционни депутати с цел да не бъде позволено на министър-председателя Борис Джонсън да прекрати работата на парламента, за да осъществи Брекзит без сделка, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Над 70 депутати от опозиционни партии казват, че прекратяването на работата на парламента преди определената дата за излизане на Великобритания от Европейския съюз на 31 октомври би било "незаконно и противоконституционно".

Те настояват върховният граждански съд в Шотландия да постанови, че Джонсън не може да иска от кралица Елизабет Втора да прекрати работата на парламента преди Брекзит на 31 октомври.

Съдът реши да има заседание по същество на 6 септември. Британските съдилища не заседават през август.

Джонсън казва, че Великобритания ще напусне ЕС на 31 октомври със или без сделка. Британският парламент отхвърля съществуващото споразумение, а ЕС отказва да води нови преговори, следователно Брекзит без сделка изглежда все по-вероятен вариант въпреки страховете, че това може да предизвика икономически хаос.

Очаква се обаче парламентът да се опита да спре излизане на Великобритания от ЕС без сделка през есента. Повечето депутати дават да се разбере, че няма да позволят Брекзит без споразумение. Те проучват какви парламентарни процедури могат да бъдат използвани, за да се предотврати подобен изход. През юли беше одобрено предложение, което да направи по-трудно за Джонсън да наложи Брекзит без сделка. През юни председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу заяви, че Джонсън няма да може да заобиколи парламента.

Премиерът обаче отказва да изключи възможността за прекратяване на работата на Камарата на общините, а поддръжниците на Брекзит силно го насърчават да направи това, ако е необходимо, за да осъществи излизане на Великобритания от ЕС на 31 октомври.

"Ние искаме съдът да обяви, че министър-председателят не може да посъветва кралицата да прекрати работата на парламента и да му попречи да гласува по въпроса за (Брекзит) без сделка", каза депутатът Иън Мъри, един от подателите на правния иск.

"Ако съдът се съгласи, тогава Борис Джонсън няма да може да прекрати работата на Камарата на общините за тази цел без позволението на парламента", заяви той.