Най-развитите страни разполагат с почти 8 пъти повече болнични легла, отколкото най-слабо развитите, става ясно от оповестени днес данни на ООН, предават ДПА и БТА.

Докладът на Програмата за развитие на ООН (ПРООН) подчертава огромните разлики в подготвеността на страните по света да се преборят и да се възстановят от кризата с коронавируса.

Според данните страните от категорията на най-развитите като Норвегия и Германия разполагат средно с 55 болнични легла, повече от 30 лекари и 81 медицински сестри на 10 000 души от населението.

За сравнение страни като Афганистан или Етиопия разполагат съответно със седем болнични легла, двама и половина лекари и шест медицински сестри на 10 000 души от населението.

Норвегия, Швейцария, Ирландия, Германия и специалният административен район на Китай - Хонконг са начело на списъка от най-подготвени за пандемията страни, според доклада на ПРООН, цитиран от ТАСС и БТА.

В дъното на класацията е Нигер, а пред него са Централноафриканската република, Чад, Южен Судан и Бурунди.

По подготвеност за справяне със заразата от най-тежко засегнати от Ковид-19 страни САЩ заемат 16-о място, Италия - 29-о, Испания - 25-о, а Франция - 27-о.

Китай заема 85-о място, а Иран е на 65-о.

ПРООН посочва също нарастващите разлики в достъпа до интернет на фона на карантинните мерки, като 85 процента от световното население е ограничено във възможността да работи и да продължава обучението си онлайн, защото няма достъп до надежден широколентов интернет.

Докладът на ПРООН за подготвеността за борба с коронавируса използва различни показатели за 189 страни.

Сред тях са нивото на развитие, неравенството, възможностите на здравната система, достъпът до интернет, за да оцени доколко добре държавите могат да се справят с последствията от пандемията.