Eдна от най-страшните наркотични кризи в историята на САЩ се дължи на употребата на таблетки, които всъщност би трябвало да помагат на хората: става дума за силни болкоуспокояващи, каквито лекарите изписват на своите пациенти след нещастен случай или операция.

Тези опиоиди обаче създават зависимост. След кратко време пациентът започва да изпитва нужда от по-големи дози. Който не може да си ги набави по легален начин, започва да ги търси по по-опасни пътища. Някои веднага преминават към употребата на нелегални опиати. В САЩ през последните две десетилетия епидемията от опиоиди отне живота на близо 400 000 души. През 2017 година президентът Тръмп дори обяви, че кризата е придобила размерите на бедствие.

От 2000-та година насам в американския щат Оклахома, който се намира на север от Тексас, по официални данни са починали близо 6000 души след употребата на подобни опиоиди. Тези дни един съдия от Оклахома обяви, че фармацевтичните концерни, които произвеждат въпросните болкоуспокояващи и ги рекламират и разпространяват сред лекарите, носят част от вината за тази криза.

В понеделник (26.08.) съдия Тад Балкмен осъди фармацевтичния гигант "Джонсън и Джонсън" (Johnson & Johnson) да плати глоба от 572 милиона долара. В обосновката на решението съдията изтъкна, че фирмата е водила "грешни, подвеждащи и опасни пиар кампании", които водели до "извънредно висока зависимост и до смъртни случаи в резултат на свръхдоза".

Делото беше заведено от адвокати на федералния щат Оклахома, които искаха глоба от над 17 милиарда долара. Оборотът на "Джонсън и Джонсън" през 2018 е възлизал на близо 81,6 милиарда долара. След като се разбра, че сумата на глобата е относително ниска, курсът на акциите на концерна се покачи с 5%.

Десетки хиляди американци умират всяка година от наркозависимост. Повечето от тях се снабдяват с опиоидите съвсем легално - с лекарска рецепта. Големи фармацевтични компании натрупаха милиарди от тази фатална зависимост. (29.04.2019)

Подвеждащи реклами

Прокурорът на Оклахома Майк Хънтър смята, че независимо от относително ниската глоба, съдебното решение е победа. "Това е важна победа за Оклахома, за нацията и за всеки един, който е изгубил близък и любим човек в резултат на опиоидната криза", заяви Хънтър. "Джонсън и Джонсън" били част от "най-смъртоносната епидемия в историята на нашата страна, причинена от хора".

Щатът Оклахома предприе съдебни стъпки срещу фармацевтичния концерн, защото сметна, че в продължение на години той е преувеличавал ефикасността на своите лекарства и омаловажавал рисковете от създаване на зависимост. В обвинението се твърди, че представители на "Джонсън и Джонсън" са поощрявали лекарите да изписват техните опиоиди по-често и в по-големи дози. А рекламните материали за лекарствата не обръщали достатъчно внимание на евентуалните последици от приемането на силни болкоуспокояващи. Вместо това опиоидите се представяли като обикновено и изпитано средство.

С две други фармацевтични фирми, срещу които щатът Оклахома повдигна обвинение по същите причини, се стигна до извънсъдебно споразумение. "Teva Pharmaceutical Industries" плати на Оклахома 85 милиона долара, а "Purdue Pharma", който произвежда широко използваното болкоуспокояващо средство "Оксиконтин", плати 270 милиона долара глоба.

"Джонсън и Джонсън" смята, че лекарите носят отговорност

Сабрина Стронг, правен представител на "Джонсън и Джонсън", заяви, че маркетингът на фирмата най-педантично се съобразявал с изискванията на Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). Според Стронг, концернът не носи никаква вина за опиоидната епидемия. "Единственият начин да получиш тези медикаменти легално е чрез лекарско предписание", подчертава адвокатката. "Лекарите трябва да решават за кои пациенти са подходящи те", добавя тя.

Съдебното дело в Оклахома предизвика огромен интерес и бе очаквано с напрежение в цялата страна. Смята се, че то ще окаже влияние на повече от 2000 подобни съдебни жалби, подадени срещу производители, търговци на едро и продавачи на силни болкоуспокояващи в САЩ.

Случаят с "Джонсън и Джонсън" обаче навярно ще има продължение. Адвокатите на концерна вече обявиха, че ще обжалват решението за глобата.

 

Текстът е пубилкуван ТУК