Конфликтът в Украйна не дава основание на Русия да използва ядрени оръжия, но Москва може да реши да използва ядрения си арсенал в отговор на "директна агресия" от страните от НАТО. Това заяви руският дипломат Александър Трофимов на конференция за неразпространение на ядрените оръжия в централата на ООН, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Руският дипломат отхвърли "напълно необоснованите, откъснати от реалността и неприемливи спекулации, че Русия уж заплашва да използва ядрени оръжия, особено в Украйна".

Няколко дни след руската агресия на 24 февруари президентът Владимир Путин постави в повишена готовност силите за възпиране, които включват ядрени оръжия, позовавайки се на агресивните според него изявления на лидерите на НАТО и западните икономически санкции срещу Москва, припомня Ройтерс.

Александър Трофимов, който е старши дипломат в службата за неразпространение и контрол на въоръженията в руското външно министерство, заяви на конференцията, че Москва би използвала ядрени оръжия само в отговор на оръжия за масово унищожение или нападение с конвенционални оръжия, което застрашава съществуването на руската държава.

"Нито един от тези два хипотетични сценария не е релевантен за ситуацията в Украйна", заяви Трофимов на конференцията. Той обаче обвини страните от НАТО в "ожесточена хибридна конфронтация" с Русия, която сега "опасно балансира на ръба на открит военен сблъсък".

"Очевидно ние сме за предотвратяване на това, но ако западните страни се опитат да изпитат нашата решителност, Русия няма да отстъпи", заяви руският дипломат.

Друг руски представител на конференцията - Игор Вишневецки, който е заместник-директор на службата за неразпространение и контрол на въоръженията в руското външно министерство, отхвърли "инсинуациите за ядрени заплахи и действия, насочени към подкопаване на физическата ядрена сигурност в Украйна", предаде агенция ТАСС.

Асошиейтед прес отбелязва, че Вишневецки два пъти е повторил новото послание на президента Владимир Путин, че "ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води".

Вишневецки започна обръщението на страната си към конференцията като прочете послание на Путин срещу ядрена война. По-късно дипломатът повтори същите думи, отбелязва АП. Агенцията припомня обаче, че малко след началото на инвазията Путин бе предупредил, че Русия е "мощна" ядрена сила и всеки опит за намеса ще доведе до "последици, които никога не сте виждали".

В речта си на откриването на конференцията американският държавен секретар Антъни Блинкън нарече предупрежденията на Путин след нахлуването в Украйна ,,безразсъдно, опасно ядрено дрънкане на саби".

Украинският заместник-министър на външните работи Никола Точицки заяви на конференцията, че откритата заплаха на Путин към света за използване на ядрено оръжие е била подкрепена от "ясни призиви от руски държавни медии да направи това".

"Мозъчни тръстове и експерти широко спорят за това какъв тип ядрени оръжия - тактически или стратегически, ще използва Русия по време на войната срещу Украйна", каза украинският заместник-министър на външните работи. "Това е фонът за нашата конференция за преглед на Договора за неразпространение на ядрените оръжия", посочи той.

На откриването на конференцията в понеделник генералният секретар на ООН Антониу Гутериш алармира, че "човечеството е само на едно недоразумение, на една грешна преценка от ядрено унищожение".

Киев отново контролира 53 селища в Херсонска област

 

Украйна си е върнала контрола върху 53 населени места в окупираната в по-голямата си част от Русия Херсонска област, съобщи вчера изпълняващият длъжността губернатор Дмитро Бутрий пред националната телевизия.

По думите му в деокупираните територии има села, които на практика са разрушени на 90 процента. Те и в момента се намират под непрестанен обстрел, а населението е избягало. 

Дмитрий Бутрий подчерта, че ситуацията в Херсонска област е критична и за пореден път призова жителите да се евакуират в по-безопасни региони. 

Русия превзе обширни територии в Южна Украйна през първата фаза на инвазията, започнала на 24 февруари. Сега Киев провежда мащабна контраофанзива, за да си върне териториите и използва западни оръжия с голям обсег на действие, за да удари руските линии за доставки.

Тази цифра е с девет населени места повече от броя, който той обяви в понеделник, което изглежда показва ускоряване на темпото на украинските успехи в региона, отбелязва Ройтерс.

Същевременно европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон заяви по време на посещение в Киев, че украинците, които се връщат в родината си, могат да отидат отново в Европейския съюз по всяко време, докато трае войната с Русия.

В края на февруари, 27-те държави членки на ЕС се споразумяха да предложат закрила на украинците, бягащи от войната, бързо и с намалена бюрокрация. По данни на агенцията на ООН за бежанците повече от 3,7 милиона украинци вече са подали молба за този или подобен статут. Повече от шест милиона души са избягали от Украйна в други европейски държави.

Йохансон обаче допълни, че по време на пътуването си към украинската столица е видяла дълга опашка от украинци с деца и багаж на жп гарата на полско-украинската граница, които са искали да се върнат у дома.

"Мисля, че това е наистина голямо подобрение, че толкова много украинци сега решават да се върнат у дома и да възстановят Украйна", каза тя.