Русия има информация, че в Донбас се изпращат наемници от Косово, Албания и Босна и Херцеговина. Това съобщи руският външен министър Сергей Лавров.

"Германският канцлер Олаф Шолц и всички останали лидери на НАТО твърдят, че Алиансът е отбранителен. На пресконференцията си след разговорите с Шолц руският президент Владимир Путин му напомни за бомбардировките над Югославия през 1999 г. Шолц каза, че НАТО се е намесила, за да предотврати геноцида над косовските албанци, че всичко е било успешно и че сега този регион процъфтява", заяви Лавров.

Но според министърът регионът "далеч не е в разцвет".

"Косово и някои други части на Западните Балкани се превръщат в развъдник на престъпления. Има терористи, наркодилъри. Това е място за набиране на наемници, участващи в конфликти, които постепенно се разпалват, включително и от Съединените щати. Има информация, че в Косово, Албания, Босна и Херцеговина се набират наемници, които се изпращат в Донбас, наред с други места, за да извадят Русия от равновесие. В момента проверяваме тази информация", каза външният министър.

Лавров също така изрази тревога от отказа на Киев да проведе преки преговори с лидерите на Донецката и Луганската народна република за прекратяване на гражданската война и от съобщенията за драстично увеличаване на обстрела на Донбас с тежки оръжия, забранени от Минските споразумения.

"Киев е отговорен за саботирането на споразуменията за прекратяване на огъня. Подчертахме, че няма алтернатива на изпълнението на Минските споразумения в тяхната цялост. И, разбира се, подчертахме сериозната си загриженост във връзка с изявленията на Киев, че няма да води пряк диалог с Донецк и Луганск. Това е директно предизвикателство и директен отказ да се спазват Минските споразумения", заяви още Лавров.

"Изявленията на Запада за "нахлуването" на Русия в Украйна са пропаганда, фалшификации и измислици, заяви още руският външен министър. - Сигурен съм, че хората, които малко или много се интересуват от външна политика, са убедени, че всичко това е пропаганда, фалшификации и измислици. Важното е, че самите автори на тези фалшификации вярват в това, което казват. И това им харесва. Ако на някого му е приятно, моля! Защо да не го направи?"

"Политико" вече няколко пъти промени датата на "инвазията". Сега обявява 20 февруари. В същото време ръководителят на Министерството на външните работи Тръс заяви, че "инвазия" може да последва по всяко време. Те вече "работят" върху тази перспектива. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че "инвазията" е въпрос на седмици, а може би дори на дни. Знаем, че Държавният департамент поверително е информирал съюзниците си от НАТО, че трябва да очакват "инвазия" до края на февруари. В същото време генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг заявява, че не разполага с данни за 100-процентовата вероятност за "атака", допълни външният министър.

"Те казват, че дори Русия да изтегли войските си, заплахата няма да изчезне. Те полагат "тухли" на бъдещето", поясни министърът.

"Москва и Вашингтон са постигнали малък напредък по основните въпроси, свързани с гаранциите за сигурност, коментира още Сергей Лавров. - Водим кореспонденция с нашите американски колеги. Реагирахме на техния отговор на инициативите ни през декември. Засега сме постигнали малък напредък по принципните въпроси. Ще отстояваме комплексен подход."

В същото време посланикът на САЩ в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Майкъл Карпентър обяви, че Русия е струпала близо 190 000 войници в и близо до Украйна, предаде Ройтерс.

"Смятаме, че Русия е струпала между 169 000 и 190 000 във и близо до Украйна. За сравнение, броят на руските войници на 30 януари беше около 100 000. Това е най-сериозната военна мобилизация в Европа от Втората световна война", изтъкна Карпентър.

Мюнхенска конференция по сигурността

Кризата около Украйна ще бъде основна тема в разговорите на започващата днес тридневна Мюнхенска конференция по сигурността (МКС), на която западните лидери ще се опитат да координират стратегията си по отношение на тази "гореща точка", отбелязва ДПА.

Сред ораторите на форума ще бъдат вицепрезиденката на САЩ Камала Харис, германският канцлер Олаф Шолц и други ръководители. Освен това в кулоарите на конференцията ще се проведат редица срещи за обсъждане на напрежението по украинските граници.

Харис - за която това е рядка поява на голямо международно събитие, ще проведе разговори с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг , лидерите на балтийските страни, украинския президент Володимир Зеленски и Шолц.

Британският премиер Борис Джонсън също ще пристигне в Мюнхен, придружен от министрите на външните работи и на отбраната.

Русия няма да изпрати свои официални представители на форума за първи път от няколко години - нещо, за което председателят на конференцията, ветеранът дипломат Волфганг Ишингер, изрази дълбоко съжаление.