Берлин ще има най-накрая нов кмет. След три тура на гласуване в градския парламент, начело на германската столица застава представителят на консервативния Християндемократически съюз (ХДС) Кай Вегнер, предадоха ДПА и БТА.

След като на първите два тура не му достигаше малко, за да получи одобрението на местните парламентаристи, на днешното тайно гласуване 50-годишният Вегнер събра 86 гласа, точно толкова, колкото са мандатите на ХДС и коалиционните им партньори от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) в местния парламент.

Против кандидатурата на Вегнер гласуваха 70 местни парламентаристи. Впоследствие парламентарната група на крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) обяви, че на третия тур е подкрепила консервативния кандидат.

На първи тур политикът от ХДС събра 71 гласа, на втория 79 - при необходими 80, за да управлява Берлин. Представителите на ХДС и ГСДП се обвиниха взаимно за проваленото избиране на Вегнер при първите две гласувания.

Коалицията между християн-и социалдемократите беше образувана след повторното произвеждане през февруари на изборите за местни органи на самоуправление в Берлин, състояли се през 2021 г. Това стана, след като съдът касира вота отпреди две години на основание, че са били допуснати немаловажни нарушения в изборния процес. След повторните избори първа политическа сила стана ХДС.

Така Вегнер става първият кмет на Берлин от християндемократите от 20 години.

Въпреки че неловкото положение, в което бе поставен Вегнер, изглежда нищожно в сравнение с това, което преживя председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти, който беше избран от 15-ия път, а начинът, по който стана избирането му напомни за това на бившия кмет от ГСДП Клаус Воверайт през 2006 г., който зае поста едва след гласуване в два тура.

Вегнер ще бъде първият кмет на Берлин от ХДС след Еберхард Дипген, който управляваше столицата до 2001 г. Новото коалиционно управление на консерваторите и социалдемократите заменя коалицията между ГСДП, крайнолявата партия "Левите" и Зелените, която беше на власт в германската столица от 2016 г.

В навечерието на днешния вот в редиците на социалдемократите избухна несъгласие, тъй като по-младите им представители отказваха категорично да подкрепят Вегнер.

Гласуването сложи край на управлението на вече бившия кмет Франциска Гифай, която става сенатор (министър) по икономическите въпроси. В Берлин, който според федералното устройство на Германия има статут на отделна провинция, министрите в регионалното правителство се наричат сенатори, а общинският съвет (местният парламент) се нарича Сенат, кметът от своя страна е председател на Сената и ръководител (премиер) на провинцията.