Продължават ожесточените боеве в Северодонецк. Хиляди цивилни са хванати в капан в украинския град. Основните продукти вече са на изчерпване, предупреждават от ООН. На този фон на ключова визита пристигат в Киев лидерите на трите най-големи европейски страни - Германия, Франция и Италия.

Украински власти съобщават, че руската армия обстрелва отново Донецка и Сумска област. Тази нощ руските войски са обстрелвали с ракети две населени места в Донецка област, има ранени и разрушена жилищна инфраструктура, ферма и метеорологична станция, съобщи Павел Кириленко, началник на регионалната военна администрация.

Ръководителят на град Суми Олександър Лисенко също съобщава за нощни обстрели в региона. Битката за Луганска област продължава, като руската армия атакува едновременно в девет посоки.

Според Валерий Залужний, главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна, руските окупатори са съсредоточили основните си ударни сили в северната част на Луганска област. Руснаците използват авиация, ракетни установки и артилерия, за да изтласкат украинските войски.

Северодонецк е ключова точка в системата на отбранителните операции в Луганска област.

"Настъплението се провежда от юг на север по направленията Попасна-Камишеваха и по-нататък към Лисичанск, Попасна-Миколаевка, Попасна-Берестово, и от север на юг по направленията Богородично-Славянск, Изюм-Славянск, по-долу - Попасна-Светлодарск, от изток на запад в посока Северодонецк-Лисичанск, както и в посоките - Метелкино, Тошковка-Камишеваха", каза Залужний.

Последният мост, водещ към Северодонец, беше разрушен тази седмица, а това остави около 12 хиляди души в капан. Много от тях са намерили убежище в бункери под химическия завод "Азот". Ситуацията все повече напомня на руската обсадата срещу Мариупол. От ООН са готови да предоставят хуманитарна помощ, но продължаващият обстрел прави това невъзможно.

Вчера Русия отвори хуманитарен коридор за евакуиране на цивилните от завода "Азот" в град Северодонецк, но обвини украинските военни, че саботират евакуацията. Руските сили вече контролират по-голямата част от Северодонецк.

Медиите в Русия обвиниха украинската армия, че изплозва цивилните за човешки щитове и пречи на евакуацията с минометен и танков обстрел. По данни на местните власти около 500 цивилни и бойци се намират в подземните убежища на химическия завод "Азот".

В реч пред пред двете камари на чешкия парламент, ураинският президент Володимир Зеленски призова Европейския съюз да позволи на страната му да започне преговори за присъединяване към блока, като предупреди, че териториалните амбиции на Русия се простират от София до Варшава.

На този фон лидерите на трите най-големи европейски страни - Германия, Франция и Италия, се очаква да пристигнат днес в Киев, за да покажат подкрепата си за Украйна, която се бори с продължаващата руска инвазия. Посещението на германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон и италианския премиер Марио Драги се подготвя от седмици. Тримата искат да отхвърлят критиките в самата Украйна за начина, по който те реагират на войната, предаде ДПА.

Очакваната им визитата, която не е оповестена от съображения за сигурност, ще се състои ден преди Европейската комисия да приеме становище Украйна да получи статут на кандидат за членство в ЕС, нещо, което най-големите страни не бързаха да направят, отбелязва агенцията.

Френският президент каза вчера в Румъния, че е време Европа да вдъхне увереност на Украйна по отношение на европейската й перспектива. "Достигнали сме до момента, в който ние, като европейци, трябва да пратим ясен политически сигнал на Украйна и на нейния народ, който оказва героична съпротива", заяви той, но не даде подробности.

Киев критикува Франция и Германия, в по-малка степен Италия, че се бавят и не му предоставят исканата помощ, не му пращат оръжия и поставят на първо място собственото си благоденствие, а не свободата и сигурността на Украйна. Тази седмица Олексий Арестович, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, заяви пред вестник "Билд", че се опасява, че тримата лидери ще искат да окажат натиск върху Киев, за да го убедят да приеме мирна сделка, изгодна за руския президент Владимир Путин.

В отговор на това Драги заяви, че е важно мирните преговори да започнат възможно най-скоро, но добави, че те трябва да бъдат водени при условия, които Украйна смята за приемливи. Очаква се Зеленски да настоява пред тримата лидери те да пратят повече оръжие, за да помогнат на украинската армия да устои на руските нашественици. Особено критичен е Киев към Берлин, от когото очаква отдавна обещано му, но не доставено още тежко въоръжение.

Военна подкрепа за Украйна

Берлин ще достави на Украйна три ракетни системи за многократно изстрелване "МАРС-2", заяви вчера германската министърка на отбраната Кристине Ламбрехт в Брюксел, като допълни, че обучението на украински военни ще започне през следващите седмици, предаде Ройтерс. Оръжията ще бъдат взети от запасите на Бундесвера, заяви тя след разговори между близо 50 страни в кулоарите на форума на НАТО, на които участниците обсъдиха и съгласуваха военната си подкрепа за Украйна. Системите "МАРС-2" могат да поразяват цели, отдалечени на повече от 80 километра.

В близко бъдеще се очаква доставката на управляеми ракетни системи за залпово изстрелване, които Обединеното кралство обеща на Украйна, освен това Лондон обмисля възможността за предоставяне на допълнителни оръжия

Американският президент Джо Байдън също заяви, че САЩ ще предоставят още оръжия на Украйна, чиято стойност възлиза на един милиард долара, предаде Ройтерс. Байдън е информирал украинския си колега Володимир Зеленски за новата пратка в телефонен разговор.

Канада също обяви, че ще достави на Украйна 10 сменяеми цеви за гаубици М-777 като нова военна помощ на стойност 9 милиона канадски долара (6,9 милиона щатски долара). "Ще продължим да работим непрестанно, за да осигурим на Украйна всестранната военна помощ, от която тя има нужда, за да защитава своя суверенитет и сигурност", се казва в изявлението на министърката на отбраната Анита Ананд.

Канада дари на Украйна гаубици М-777 и сменяемите цеви са необходими, за да се поддържа тяхната далекобойност и точност.  

Анализатори за войната

Украинската съпротива в окупираните територии пречи на плановете на Русия. Това пише Американският институт за изследване на войната (ISW). Според събраните данни Институтът предполага, че проукраинските действия вероятно ще продължат да осуетяват усилията на Русия да контролира окупираните територии (https://bit.ly/3xBZLBg) и плановете за анексия.

В същото време анализаторите предполагат, че руските сили може да организират атаки с "фалшив флаг" около Донецк, за да овладеят проукраинските настроения.

По отношение на военната помощ за Украйна - според експертите на ISW, "този кръг от военна помощ ще бъде безценен за подкрепа на украинските операции срещу руски войски в Източна Украйна, въпреки че Украйна ще се нуждае от допълнителна текуща подкрепа".