Гърция и влиятелната Гръцка православна църква постигнаха вчера предварително споразумение за това около 10 000 свещеници и помощен персонал да не получават директно заплати от държавния бюджет, съобщи Ройтерс.

Сделката може да проправи път за по-ясно разграничаване между Църква и държава, отбеляза агенцията. Гръцката православна църква играе от векове водеща роля в обществения живот в Гърция и много гърци свързват националната си идентичност с религията, чийто статут е закрепен в конституцията.

Съгласно споразумението, постигнато между премиера Алексис Ципрас и архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним, държавата ще отпуска ежегодна субсидия на специален църковен фонд. От него ще се плащат заплатите на свещениците, които вече няма да са със статут на държавни служители.

Споразумението предвижда и уреждане на продължаващ от десетилетия спор за имущество между държавата и Църквата, която е един от най-големите собственици на недвижимо имущество в Гърция. Това включва задължение за Църквата да плаща поземлени данъци за имотите, които не са места за поклонение, посочи Франс прес.

Кредиторите на Гърция от дълго време призовават правителството да продаде активи и да намали броя на служителите в публичния сектор. Според настоящата уредба заплатите на духовниците се плащат директно от държавния бюджет, както тези на чиновниците. Годишно те възлизат на около 200 милиона евро, предаде БТА.

Споразумението трябва да бъде одобрено от кабинета и синода, преди да бъде гласувано от парламента. Парламентът ще започне на 14 ноември дебат за реформа на конституцията. Сред ключовите точки, които ще бъдат обсъдени, е промяна на член трети, който урежда отношенията между Църквата и държавата.