Със завършването на евакуацията и изтеглянето от Афганистан от страна на изморените американски военни плановици преди една година, правителствени служители се подготвиха за повишено обществено внимание към хаотичния начин, по който завърши най-дългата война на Съединените щати, с връщането на талибаните на власт.

В момент, когато САЩ отбелязват първата годишнина от изтеглянето, някои американски представители и експерти обаче твърдят, че правителството на Джо Байдън продължава напред, без да е извлякло съответните уроци от 20-годишната война и победата на талибаните.

Нито някой е поел отговорност за хаотичната евакуационна операция, при която 13 американски войници бяха убити на летището в Кабул, а стотици американски граждани и хиляди афганистанци бяха изоставени, казаха служители.

"Трябва да отворим тази грозна историческа книга, наречена 20 години в Афганистан, и да видим защо се провалихме", каза Джон Сопко, американският специален главен инспектор, отговарящ за контрола над около 146 милиарда долара помощ за възстановяване.

Тези уроци са особено важни сега - в момент, когато правителството на САЩ налива милиарди долари помощ за Украйна в борбата ѝ срещу Русия, каза Сопко пред Ройтерс.

Вниманието на американските политици обаче е заангажирано с руската инвазия в Украйна и нарастващото напрежение с Китай, въпреки че талибаните лишават жените от права, приютяват екстремисти от Ал Каида и екзекутират и измъчват бивши правителствени служители.

Правителството на Байдън представя изтеглянето и евакуационната операция - един от най-големите въздушни мостове в историята - като "изключителен успех", излекувал раните от "безкрайния конфликт", в който бяха убити повече от 3500 американски и съюзнически войници, както и стотици хиляди афганистанци.

При евакуационната операция повече от 124 000 американци и афганистанци бяха прехвърлени на сигурно място в рамките на 15 дни. Десетки хиляди афганистанци, много от които работили за американските сили, се установиха в САЩ след най-голямата операция по приемане на бежанци в страната след войната във Виетнам.

Да, Байдън наследи цялата тази бъркотия от своя предшественик на президентския пост Доналд Тръмп, който се ангажира да завърши изтеглянето на войските до май 2021 г., без да се справи с въпроса с големия брой молби за визи от афганистанци, които са работили за американското правителство.

"Наследихме краен срок за изтегляне от Афганистан, но не и план за изтеглянето", заяви говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом.

Някои американски служители, експерти и организатори на евакуацията от частния сектор обаче казват, че правителството избягва да поеме отговорност за погрешните оценки за скоростта, с която напредваха талибаните.

Американските въоръжени сили и Държавният департамент подготвят така наречените "последващи обзори" за ролята си в изтеглянето. Не е ясно обаче дали тези доклади ще станат публично достояние.

"Става дума за отговорността за американците, които бяха изоставени, за съюзниците, които бяха изоставени и все още са преследвани, за семействата на 13 убити американски войници, отличени посмъртно с орден "Златна звезда", каза конгресменът републиканец Майкъл Уолц, който е командвал специалните сили в Източен Афганистан.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин върнал първоначалния проектотекст на доклада на военните, защото не останал доволен от ограничения му обхват, довериха двама американски служители.

Сега докладът е завършен и Остин го преглежда, уточни единият от тях. Говорител на Държавния департамент не можа да каже кога или под каква форма ведомството му ще разпространи собствения си доклад.

"Ще трябва да поемем удар върху репутацията си заради нашите действия през изминалата една година", заяви друг служител, който пожела да остане анонимен.

"Огледало за задно виждане"

След разследване на главния инспектор на военновъздушните сили шефът на Пентагона заключи през декември, че няма отговорни сред американските военни за удара с дрон в Кабул, при който бяха убити 10 цивилни, включително седем деца, през последните дни на евакуацията.

Пентагонът каза, че ще обезщети семейството и ще го пресели. След близо година обаче нищо от това не се е случило, макар американски служители да казаха, че има напредък.

Комисия в Конгреса, натоварена от Байдън със задачата да проучи историята на американската интервенция и изтегляне от Афганистан, все още не е започнала работа, тъй като лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл все още не е определил съпредседателя ѝ от своята партия.

Афганистан за момент се върна във водещите новини този месец, след като дрон на ЦРУ уби лидера на Ал Каида Айман аз Зауахири. Това беше първият въздушен удар, нанесен от САЩ в Афганистан след изтеглянето на американските войски от страната, а Байдън направи телевизионно обръщение, за да обяви успеха.

Атаката може да направи още по-сложни и без това трудните преговори, които американски служители водят с талибаните за размразяване на милиардите авоари на афганистанската централна банка в чужбина и за прекратяване на нарушенията на човешките права. САЩ остават също най-големият донор на хуманитарна помощ за Афганистан.

През изминалата година обаче Афганистан до голяма степен мина на заден план във Вашингтон. Конгресът проведе малък брой изслушвания, за да анализира как американските усилия там са се провалили, а много от и без това ограничените подобрения в Афганистан са били загубени.

Настоящи и бивши служители казват, че въпреки убийството на Зауахири остават обезпокоени за способностите на американското разузнаване да събира данни. Въоръжените сили на САЩ пък не успяват да сключат никакви споразумения за създаване на бази в държави близо до Афганистан.

Майкъл Кугелман, старши анализатор за Южна Азия в Центъра "Уилсън", мозъчен тръст, каза, че Вашингтон не е показал желание да помисли какво се е объркало в Афганистан.

"Бях поразен, че голяма част от (американския политически елит) във Вашингтон изглежда склонен да загърби Афганистан, като го остави в огледалото за задно виждане и се опита да продължи напред", заяви Кугелман.

Превод: Алексей Маргоевски, БТА