Това заяви руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС и БТА, в кулоарите на заседанието на Електроенергийния съвет на ОНД.

"Мисля, че сме готови да разгледаме всякакви варианти, стига те да са взаимно изгодни и да гарантират доставките, сигурността на европейските потребители", каза министърът, отговаряйки на въпрос дали Русия е готова да обсъди възможността за доставки на газ в Гърция и Италия през България.

Русия не се е отказала окончателно нито от "Южен поток", нито от "Турски поток", но очаква ясна позиция от Европейската комисия по тези въпроси, заяви неотдавна руският президент Владимир Путин.

Запазването на собствеността върху газопреносната система е изключително важна, стратегическа за България задача, обяви днес българският премиер Бойко Борисов след срещата си с еврокомисаря по конкуренция Маргрете Вестагер. Борисов припомни, че руските тръби за Южен поток все още са на българските пристанища.

На 24 февруари президентът на Газпром Алексей Милер, главният изпълнителен директор на италианската Едисон (Edison SpA) Марк Бенайун и главният изпълнителен директор на гръцката ДЕПА (DEPA SA) Теодорос Кицакос подписаха Меморандум за взаимно разбирателство по доставките на природен газ от Русия по дъното на Черно море през трети страни в Гърция и от Гърция в Италия. Целта на това споразумение е да се организира южният маршрут на доставките на руски газ в Европа.

До края на годината Газпром, Едисон и ДЕПА ще направят техническо-икономическа оценка на доставките на газ по дъното на Черно море. Мощността на сухопътния участък на планирания газопровод е 9 - 16 милиарда кубични метра газ годишно, а на морския - 10 - 12 млрд. кубични метра годишно, съобщи през април Новак, припомня ТАСС.

АНКЕТА: Ще разпределя ли България газа за Европа?