От ведомството обявили, че се издирват данни за гърците с банкови влогове в чужбина за периода от 2009 година насам, съобщава в. "Та неа", цитиран от БТА.

Според предложението на финансовото министерство изтеглените пари от влоговете в размер от над 150 хиляди евро ще бъдат облагани с данък до 15% за това, че притежателите им перат пари, тъй като не са декларирали произхода на парите си, както и натрупаните върху тях лихви. Това означава, че всеки, който притежава влогове в чужбина в размер на 300 хиляди евро ще трябва да плати за тях данък от 45 хиляди евро.

Смята се, че от началото на годината досега от Гърция в чужбина са изнесени 18 млрд. евро, а от началото на 2010 г. това изтичане е достигнало 47 млрд. евро, като по този начин се е нарушила ликвидността на гръцките банки.
По данни на гръцката централна банка в края на 2009 г. депозитите в гръцките банки са възлизали на 237 341 млн. евро, като от тогава до май тази година те са се свили до 191 814 млн. евро.
През май само за един ден  гърците изтеглилиха 1,5 млрд. евро от банковите си сметки, след като в медиите плъзнаха слухове за излизане на страната от еврото.

Върнете парите в страната, сега е моментът, призова финансовият министър Евангелос Венизелос, уверявайки, че въпреки дълговата криза, гръцките банки са сред най-сигурните в Европа.
Властите досега са открили 72 хиляди банкови сметки на гърци в 42 страни по света.

Миналата седмица лидерите на страните от еврозоната се договориха за  втори спасителен план за Гърция на обща стойност 158 милиарда евро, който бе определен като „спасителна жилетка” за икономиката на страната. В същото време обаче анализатори предупредиха, че кризата далеч не е приключила.
Днес международната рейтингова агенция Мудис (Moody's) понижи оценката си за дългосрочния дълг на Гърция с три степени и от обявяването й във фалит вече я делят две степени.