Френската опозиция нарече Макрон „арогантен“ и поиска смяна на курса
Отсега нататък Елисейският дворец ще е принуден да приеме по-голяма роля на парламента
Опозицията във Франция заяви днес, че "арогантният" Еманюел Макрон ще трябва да промени курса си и да се вслуша в тях, за да спечели подкрепата им, след като загуби контрола над парламента, съобщи агенция Ройтерс, цитирана от БТА.
Неговият центристки алианс спечели най-много места на парламентарния вот в неделя, но не успя да си осигури абсолютно мнозинство, от което президентът се нуждаеше, за да управлява без проблеми през втория си мандат. Ройтерс припомня, че първият мандат на Макрон беше известен с подхода "отгоре-надолу".
Макрон провежда днес последователни срещи с представители на опозицията, сред които с председателя на "Републиканците" Кристиан Жакоб, ръководителя на Френската социалистическа партия Оливие Фор и лидерката на крайната десница Марин льо Пен. Други срещи са насрочени за утре, посочи Асошиейтед прес. Агенцията отбеляза, че Макрон все още не е коментирал публично резултатите от изборите.
Лидерите на опозицията, с които Макрон ще се срещне днес и утре, дадоха ясно да се разбере, че всяка подкрепа ще има своята цена, отваряйки възможността за сложни преговори по всяко политическо предложение.
"Той е този, който беше арогантен, а сега призовава за помощ", заяви лидерът на консервативната партия "Републиканците" Кристиан Жакоб за радио "Франс ентер".
"Ние водихме кампания в опозиция... и ще останем в опозиция", заяви той по-късно пред репортери след срещата си с Макрон, и добави, че е казал на президента, че постигането на коалиция ще се счита за "предателство" от страна на избирателите на "Републиканците".
Но доколкото неговата партия, чиято икономическа платформа е до голяма степен съвместима с тази на Макрон, има всички шансове за влияние, Жакоб остави отворена възможността за индивидуални сделки, като заяви, че зависи от Макрон да направи стъпка към тях и да приеме техните предложения.
"Републиканците" ще бъдат отговорни и няма да блокират институциите, каза той.
Проевропейският президент, който иска да задълбочи интеграцията в ЕС, да увеличи пенсионната възраст и да насърчи ядрената енергетика, иска тази седмица разговорите с опозицията "да определят възможни конструктивни решения", съобщи в изявление Елисейският дворец.
Изборите в неделя доведоха до фрагментиран парламент, в който крайната десница има най-голямото си парламентарно представителство във Франция досега и е най-голямата опозиционна партия, докато широкият ляв алианс спечели втория по големина брой депутати в парламента.
Оливие Фор от социалистите заяви, че партията му може да подкрепи някои политически предложения - като например значително увеличаване на минималната работна заплата.
"Отсега нататък, тъй като той няма мнозинство, е принуден да приеме по-голяма роля на парламента... и е добре той да бъде отговорен, да преговаря, да търси точки на съгласие."
Фор обаче предупреди: "Възможно е да продължим напред", но "няма да одобрим политики, които са в разрез с ангажиментите, които сме поели пред французите".
"Резултатът от парламентарните избори би трябвало да го накара (Макрон) да се замисли", заяви Марин Льо Пен от крайната десница.
"Той не може да продължи политиката, която е водил, защото тя не получи абсолютно мнозинство на изборите", каза тя и добави: "като първа опозиционна група ние трябва да бъдем чути".
Имайки най-много места в Националното събрание, правителството на Макрон все още има възможност да управлява, но само чрез преговори със законодателите. За да предотвратят евентуална безизходица, партията на Макрон и съюзниците му може да се опитат да преговарят поотделно с депутатите от лявоцентристката и от консервативната партия.