Европейската агенция за лекарствата е поискала от всички фармацевтични компании, разработващи ваксини срещу КОВИД-19, да направят оценка дали продуктът им е ефикасен срещу новите мутации на коронавируса, предаде Франс прес. Няколко нови варианта се появиха в последно време и това породи страхове от увеличаване на неговата заразност и способността му да избегне защитните функции на имунитета, създаден от преболедуване или от ваксиниране.

"Има страхове, че някои от тези мутации могат да въздействат в различна степен на капацитета на ваксините да защитават срещу инфекцията и болестта", посочи агенцията.

Но "намаляване на защитата срещу леките форми на болестта. . . не означава задължително намаляване на защитата срещу тежките форми", подчерта тя.

Досега агенцията е одобрила три ваксини в Европейския съюз - на германско-американското дуо "Бионтех" и "Пфайзер", на американската "Модерна" и на шведско-британската "Астра Зенека", разработена в партньорство с Оксфордския университет.

Световната здравна организация препоръча днес ваксината на "Астра Зенека", в това число в страните, където тези варианти са разпространени. "Бионтех"/"Пфайзер" и "Модерна" казаха в края на януари, че ваксините им са ефикасни срещу британския и южноафриканския щам.

В Сърбия пристигна втора пратка от китайската ваксина на "Синофарм"

Нова пратка от китайската ваксина срещу коронавируса на компанията "Синофарм" в обем от 500 000 дози беше доставена в Сърбия. Пристигането на самолета на Сръбските авиолинии с товара на борда беше излъчено на живо от агенция Танюг, предаде ТАСС. В церемонията за посрещане на товара участваха сръбският премиер Ана Бърнабич и китайският посланик в Белград Чън Бо.

На 16 януари от Китай в Сърбия беше доставена първата пратка от тази ваксина в обем от 1 милион дози. Кампанията за ваксиниране там започна на 24 декември миналата година. В Сърбия са регистрирани препаратът на американската компания "Пфайзер", руската ваксина "Спутник V" и препаратът на китайската компания "Синофарм".

Украйна официално забрани регистрирането на руската ваксина Спутник V

Украйна официално забрани регистрирането на руската ваксина срещу коронавируса Спутник V, предаде Ройтерс, като се позова на правителствено постановление.

Страната изостава във ваксинационната си програма. Заразените от началото на пандемията са 1,25 милиона, а починалите от усложнения са 23 934. Но украинските власти неколкократно казаха, че страната няма да използва руските ваксини, наричайки ги "хибридно оръжие на Русия срещу Украйна".

В правителственото постановление днес се казва, че "регистрирането на ваксини, произведени в държава, призната от украинския парламент, като държава-агресор, е забранено".

Украинският президент Володимир Зеленски заяви миналата седмица, че Киев си е осигурил 20 милиона дози ваксини от Индийския серумен институт и от глобалния механизъм КОВАКС и че правителството се надява ваксинацията да започне в средата на този месец. Страната ще купи и 1,9 милиона дози от ваксината на китайската компания Синовак Бионтех и очаква да получи 1,2 милиона дози ваксина на АстраЗенека от Полша.

Над 13 милиона британци вече са ваксинирани

Над 13 милиона души във Великобритания са получили първата си доза от ваксината срещу КОВИД-19, съобщи в Лондон премиерът Борис Джонсън, цитиран от ДПА. При това положение правителството е напът да постигне целта, която само си постави, до средата на февруари да са поставени 15 милиона първи дози. Около 520 000 британци са получили втора доза. В Англия - най-голямата от съставните части на Великобритания - всеки четвърти пълнолетен е ваксиниран според правителството. Установените за последното денонощие нови случаи на заразяване са малко над 13 000, а новите починали са над 1000. И двата показателя намаляват. Седемдневната заболеваемост за цялата страна е около 190 случая на 100 000 души.

                Германия продължава ограниченията заради коронавируса до 7 март

 

Целта на продължаването е да се намали разпространението на епидемията и да се позволи на областите да отворят училищата, ако местните санитарни условия го позволят, каза германската канцлерка Ангела Меркел след виртуална среща с лидерите на германските провинции, предадоха световните агенции.

Магазините за нехранителни стоки, ресторантите, кафенетата, музеите или спортните съоръжения ще остават затворени предвид индекса на разпространението на вариантите на вируса. Фризьорските салони обаче ще могат да отворят врати на 1 март при спазвани на строги мерки за хигиена.

По-нататъшни стъпки за разхлабване на мерките ще се правят само в случай че в течение на 7 дни броят на новите случаи на зараза са стабилно под 35 на 100 000 души. Тогава може да става дума и за отваряне на музеи, магазини и заведения.

Вторият локдаун в Германия започна през ноември и беше продължен и затегнат преди Коледа. Той трябваше да приключи в неделя.

Ново преразглеждане на мерките ще има на 3 март, поясни Меркел.

Същевременно Германия увеличи предупрежденията си относно пътувания към Китай, предаде Франс прес. Берлин предупреди, че дори възстановили се от Ковид-19 хора рискуват да бъдат поставени в изолация в Китай в продължение на седмици и да бъдат подложени на "инвазивни медицински тестове".