Това заяви днес президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише, цитиран от Франс прес. Той каза това в качеството си на председател на Европейския комитет за системен риск, ръководен от ЕЦБ. Ако отлагането на европейската среща на върха за 23 октомври "позволява да се получат ясни отговори" на въпроса за рекапитализацията на банките и на дълговата криза, "това е важно", тъй като се намираме "в епицентъра на световна криза", изтъкна Трише на изслушване пред комисията по икономически въпроси в Европейския парламент.

"Нямаме много време, важно е да се вземат ясни решения предвид сериозността на ситуацията", припомни той. "От три седмици положението се влоши, кризата стана системична", допълни Трише, изтъквайки, че без възстановяване на доверието в способността на държавите да успокоят пазарите във възможностите си да връщат заемите си, "няма спасителна мрежа за кризата". Дълговата криза не се ограничава само до еврозоната, подчерта той. Според него има световна криза на суверенния риск, предвид случващото се в Съединените щати и Япония. "Трябва да обсъждаме проблемите съвместно, за да им дадем отговор", допълни президентът на ЕЦБ.

Трише отбеляза, че никога не е имало две мнения по въпроса за необходимостта от рекапитализиране на банките. "ЕЦБ винаги е изтъквала, че те трябва да проявяват по-голяма предпазливост, да заделят настрана печалбите си и да избягват да раздават прекалено щедри възнаграждения", припомни той. По думите му Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) трябва да има по-големи правомощия и да бъде по-гъвкав и би трябвало да отпуска заеми на правителствата от еврозоната, за да им помага да рекапитализират банките си. Германия изключи подобна възможност в началото, тъй като според нея банките трябва да действат сами, след това да им помагат правителствата, и чак накрая ЕФФС.

Трише за пореден път изключи възможността ЕЦБ да допринася за засилване на възможностите на ЕФФС. Той изрази съжаление, че е необходимо толкова дълго време за ратифициране на решението за разширяването на правомощията на фонда, взето през юли. "Но такива са правилата на играта на демокрацията", подчерта Трише.

Само Словакия от 17-те страни членки на еврозоната не е гласувала законопроекта, а изходът от вота днес следобед не е сигурен, отбелязва АФП. Изявлението на Трише идва в критичен момент от дълговата криза, след като вчера бе отложена срещата на върха в ЕС на фона на разногласия по рекапитализирането на банките и боксуващите реформи в Гърция.

Разнобой между политическите партии в Словакия пък постави на изпитание ратифицирането на разширените правомощия на спасителния фонд. Междувременно международните кредитори на Гърция заявиха, че са постигнали споразумение с Атина за провеждане на реформи с цел връщане на икономиката обратно в релси и за отблокиране на транша, необходим за избягване на неплатежоспособност, предава "Фокус. „Мисията постигна споразумение с властите по икономическите и финансови политики, необходими за вкарването на правителствената икономическа политика обратно в релси”, гласи съвместно изявление на Европейската комисия, ЕЦБ и МВФ.