Партията "Единна Русия" остава водеща политическа сила в страната, пише в заглавие "Росийская газета", предаде БТА.

Министър-председателят Дмитрий Медведев посети централния партиен щаб, за да направи предварителна равносметка на вчерашните избори. "Единна Русия" запазва лидерските си качества и остава водеща политическа сила в страната ни, цитира официозът руския премиер.

Във всичките 85 субекта на Руската федерация се състояха вчера общо 6015 избори на различни нива за близо 47 000 изборни длъжности, припомня "Аргументи и факти".

Шестнайсет региона гласуваха за губернатори, 13 - за местни парламенти, 22 административни центъра - за нов състав на градската управа, а три регионални столици - за кметове. Освен това четири едномандатни окръга избираха допълнително свои представители във федералния парламент.

Сериозни нарушения не са регистрирани и в никоя от секциите вотът не е признат за невалиден, заяви след закриването им председателката на руската ЦИК Елла Памфилова, цитирана в "Росийская газета".

Междувременно федералната служба Роскомнадзор изобличи Фейсбук, Гугъл и Ютюб в нарушения на руското законодателство - те публикували политическа реклама в предизборния "ден на тишината", се казва в друг материал от вестника.

Всички кандидати на властта печелят губернаторските избори в първия тур, сочи оценка на "Ведомости".

Източници на "Комерсант" също не очакват втори турове в регионите, избирали губернатори. Според изданието това означава "успех за президентската администрация в сравнение с миналогодишната кампания, когато имаше четири втори тура и никой от тях не завърши с победа за кандидата на властта".

Резултатът от изборите за повечето местни парламенти ще стане ясен едва след преброяването в едномандатните окръзи, но Андрей Турчак от ръководството на "Единна Русия" вече поздрави своите съпартийци по случай победата навсякъде, освен в далекоизточния Хабаровск, добавя "Комерсант".

Финалът на тазгодишната изборна кампания мина без изненади, пише "Известия". Вотът на 8 септември протече на добро организационно равнище, без значим дял фалшификации и при спазване на демократичните процедури, коментира за вестника експертът Сергей Володенков. Изборните резултати без съмнение са легитимни, убеден е руският аналитик.

Повечето недоволни от властта са си останали вкъщи, защото не са открили кандидат, какъвто търсят, смята политологът Константин Калачов.

Опозиционният "Новая газета" акцентира върху изборите за градска управа на Москва, където през лятото имаше масови протести срещу откази на властите да регистрират опозиционери и независими.

Ако не видим опити за добавяне на измислени гласове, избирателната активност на московчани няма да надхвърли 20 на сто. При това според наблюдатели опозиционните кандидати във всички московски окръзи, където имаше такива, печелят срещу своите конкуренти. Това означи, че вотът фактически бе сблъсък между два актива - този на кметството и този на опозицията начело с Алексей Навални. Широките маси останаха кажи-речи безразлични, констатира изданието.

Опозицията по традиция рисува прословутите "карти на нарушенията", което е "явен признак, че електоралната й история не върви на добре", пише "Независимая газета".

В Санкт Петербург например опозиционерите май не успяха да наложат втори тур на и. д. губернатор Александър Беглов. Колкото до общинските избори, резултатите още не са ясни, но явно няма как да бъдат обявени за победа на опозицията.

Активността в Петербург едвам надхвърли 20 на сто, а в столицата май няма да стигне и толкова. Това налага извода, че избирателите с протестни нагласи не са избрали никоя страна в опозиционните спорове как да се гласува и просто не са отишли пред урните. Колкото до Москва, агитацията на Навални за т. нар. умно гласуване (сплотяване срещу "монопола" на "Единна Русия", б. р.) явно не е подействала и там, заключава всекидневникът.

"Навални в никой случай не е първоизточникът на проблемите пред днешния модел на руската държавност. Той е само символ, симптом, че има слаби места в нашата политическа система - слаби места, които не може да се премахнат за година, две или дори за десет години", заявява "Московский комсомолец".

Главното слабо място е там, че изборите все още не са достатъчно утвърдени като централен елемент, единствен източник на легитимност за политическата система в Русия. Веднага щом се появи нестандартна ситуация в изборния процес, политическите борби излизат от легалното политическо поле и минават в плоскостта на уличните сблъсъци, обяснява вестникът.

Основният резултат от изборите вече е ясен, пише "Новое время": "Основният резултат се измерва не в проценти, а в години. В ефективни присъди", каквито получиха обвиняемите по делото за размирици при протестите в Москва "на съдебните процеси, проведени с невиждана стремителност".