Високата способност на заразяване на британските щамове на коронавируса е свързана с мутацията N501Y, която му позволява 10 пъти по-добре да се съединява с рецепторите на клетките. Това установиха американски и китайски молекулярни биолози. Публикацията им е в електронната библиотека bioRxiv.

"Британските щамове притежават точковата мутация N501Y, която променя структурата на белтъка RBD, отговарящ за присъединяването на вируса към рецепторите ACE2 на повърхността на клетките. Успяхме да установим, че тази малка промяна е повишила десет пъти способността на вируса да се свързва с тези белтъци на човешките клетки", пишат в публикацията авторите на проучването под ръководството на Филип Марак от университета в Колорадо.

Екипът подготвил множество копия от белтъци от британската разновидност на вируса. Те се опитали да ги съединят с рецепторите ACE2 и да измерят силите им на сцепление едни с други.

Получените данни били сравнени с друг вирус SARS-CoV-2, който не притежавал мутацията N501Y, пише БТА.

Учените успели да установят, че малкото точково изменение в белтъка RBD, отговарящо за съединяването на вируса с повърхността на клетките, десетократно е повишило способността му да се свързва с рецепторите ACE2.