Английският град Рединг оплакваше днес тримата убити при нападението с нож през уикенда, разглеждано като терористична атака. Жители на града се събраха и запазиха минута мълчание в памет на убитите. През това време полицията разпитваше вероятния извършител на нападението, предаде Асошиейтед прес.

Смята се, че арестуваният заподозрян е имал психически проблеми, съобщиха днес няколко британски медии, цитирани от ДПА.

За 25-годишния мъж се твърди, че е чувал гласове и е бил на лечение, съобщи в."Дейли телеграф", позовавайки се на негови роднини и бивши съседи. Приятелите му описват начина му на живот като западен и твърдят, че е организирал много партита.

Нападението от събота вечерта в Рединг, на около 70 километра западно от Лондон, се разследва като терористична атака, въпреки че психическите проблеми може да са изиграли своята роля, заяви полицията, без да дава повече подробности.

Британският вътрешен министър Прити Пател заяви днес, че нападателят от Рединг е действал сам. Тя не пожела да потвърди информацията, че терористът е либиец, макар че и не отрече, отбелязва Ройтерс

Според материал на в."Сън" заподозреният неотдавна е бил пуснат от затвора. Имал е и шест предишни присъди за 11 престъпления, извършени между юни 2015 г. и януари миналата година, включително нападение на расова основа, престъпления, свързани с хладно оръжие, и увреждане на чужда собственост. Една от присъдите му е и за нападение срещу полицай.

Според непотвърдена информация на Би Би Си и други медии заподозреният е кандидат за убежище от Либия, който бил осъден за насилствени действия, което означава, че е подлежал на депортация след изтърпяване на присъдата.

Атентаторът от Рединг

Снимка: Скрийншот

Би Би Си съобщи, че името на заподозрения е Хаири Саадаллах и е попаднал в полезрението на британското контраразузнаване Ми-5 още през 2019 г. поради опасения, че е възнамерявал да замине за чужбина, за да се присъедини към джихадистка групировка, но тогава било преценено, че не представлява сериозна заплаха.

Веднага бяха повдигнати въпроси дали не е трябвало той да бъде поставен под по-сериозно наблюдение. Представител на полицията в Лондон обаче заяви пред Би Би Си, че е много трудно да бъде направено това по отношение на всеки един такъв човек, при положение че общият брой на всички лица, попадали в полезрението на службите, е към 40 000.

При нападението с нож в събота в центъра на Рединг бяха убити трима души и ранени други трима. Двама от ранените вече са изписани от болницата, а състоянието на третия е стабилно.

Отдаване на почит към жертвите

Две от жертвите на нападенията бяха идентифицирани днес. Едната е учител по история на 36 г., а другата - американски гражданин на 39 г. от Филаделфия. Убитият американски гражданин Джо Ричи-Бенет e живял във Великобритания от 15 години.

 

Убитият американец при атентата в Рединг

Снимка: Фейсбук

В училището в град Уокингам западно от Лондон, където преподавал убитият учител Джеймс Фърлонг,  днес той бе почетен с две минути мълчание.

Учитият учител от атентаторът в Рединг

Снимка: Фейсбук

Родителите му определиха сина си като "красив, интелигентен, честен и забавен".

"Той беше най-добрият син, брат, чичо и партньор, който бихте могли да си пожелаете. Ние сме благодарни за спомените, които ни даде на всички", казват те в изявление.

Повече от 100 ученици, някои от които се държаха за ръце, се събраха пред входа на училището, за да отдадат минута мълчания в памет на любимия си учител.

"Той се отнасяше с такава страст и ентусиазъм към историята и към ученето, той можеше да представи така нещата, че всяко нещо, което ти се струва скучно, да ти стане интересно", каза пред Би Би Си бившата му ученичка Моли Колинс.

Минута мълчания в памет на убития учител в училището, където е преподавал

Снимка: АР/БТА

В отворено писмо бивши ученици и родители поискаха хуманитарния блок на училището да бъде преименуван на негово име.

Повече от 100 ученици, някои от които се държаха за ръце, се събраха пред входа на училището, за да отдадат минута мълчания в памет на любимия си учител

Снимка: АР/БТА

Самоличността на третата жертва все още е неизвестна.

След нападението премиерът Борис Джонсън заяви, че правителството ще направи изменения в закона, ако е необходимо.

"Ако са необходими промени в нормативната ни уредба, за да не се случват такива събития никога повече, няма да се поколебаем да ги направим", каза Джонсън.