Анатолий Чубайс, опитен руски реформатор, е напуснал поста си като специален представител на президента Владимир Путин за връзките с международни организации, предаде Ройтерс, позовавайки се на източник, запознат със ситуацията.

Говорилият при условие за анонимност източник каза, че Чубайс е напуснал Русия и не възнамерява да се връща. Това е оттеглянето на най-високопоставената фигура от началото на наричаната от Русия "специална военна операция" в Украйна, отбелязва агенцията. Източникът не съобщава защо Чубайс е решил да напусне страната и самият той е отказал коментар пред Ройтерс.

"Да, вярно е. Анатолий Борисович напуска този пост", каза за ТАСС източник, близък до Чубайс. Друг източник, близък до Чубайс, също каза пред агенцията, че е напуснал Русия: "Той едновременно подаде оставка като специален пратеник и напусна страната".

По-късно днес към 17,43 часа говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди пред РИА Новости, че специалният представител на руския президент Владимир Путин за връзките с международни организации Анатолий Чубайс се е оттеглил от поста, предаде Ройтерс.

Чубайс, който беше архитект на икономическите реформи, включително на приватизацията, в Русия след разпадането на Съветския съюз, е напуснал по свое съгласие, уточни Песков.

Агенция Блумбърг нарича Чубайс архитект на руската приватизация и припомня, че именно той дава на Владимир Путин първия му пост в Кремъл в средата на 90-те години, а по-късно го приветства на власт.

През 2020 г. Чубайс беше назначен на поста специален представител на президента на Русия за връзките с международни организации в областта на постигането на целите на устойчивото развитие, дни след като като подаде оставка от ръководството на държавната технологична фирма РУСНАНО, която управляваше от 2008 г.

"Не мога да кажа, не знам", каза брат му Игор Чубайс пред RBC в отговор на въпрос за оставката и заминаването от Русия на Анатолий Чубайс.

Двама познати на Чубайс казаха пред RBC, че той и съпругата му Авдотя Смирнова заминават за Истанбул (приятелката й също потвърди, че е в Истанбул). Според един от тях, Чубайс "щял да се върне" в Русия. Самият той не коментира ситуацията. Журналистите на Forbes успяха да се свържат с него по телефона. Чувайки въпроса дали наистина е напуснал Русия, той не отговори и затвори, пише вестникът.

Чубайс, подобно на други членове на руския елит, не осъди публично руската инвазия в Украйна. Изключение беше бившият вицепремиер Аркадий Дворкович, който сега е шеф на ФИДЕ. В непряка форма своето несъгласие изрази и милиардерът Михаил Фридман.

Завоалирано несъгласие с войната може да се види в публикация на Чубайс, публикувана на 19 март, рождения ден на неговия колега Егор Гайдар. "В нашите дискусии за бъдещето на Русия не винаги съм бил съгласен с него. Но изглежда, че Гайдар е разбрал стратегическите рискове по-добре от мен и сгреших", написа той във Facebook (социалната мрежа е собственост на Мета , която тази седмица беше призната за екстремистка в Русия и забранена).

Много руснаци обвиняват Чубайс, че е позволил на малка група магнати да се обогатят по време на приватизацията през 90-те години на миналия век, когато милиони руснаци изпаднаха в бедност на фона на икономически срив и криза. През последните години той продължаваше да призовава за икономически реформи и беше един от най-високопоставените либерали, свързани с руското правителство. През 2010 г. Чубайс предупреди, че възходът на фашизма е най-сериозната заплаха за Русия и може да доведе до разпад на страната.