Премиерът на Косово Албин Курти призова етническите сърби в страната да спазват закона и да сменят регистрационните табели на автомобилите си с такива, които са издадени от властите в Прищина, съобщи албанският информационен сайт Екзит, цитиран от БТА. Като стимул Курти им предложи нулеви данъци и такси за регистрация, ако това стане преди 31 октомври - ден преди влизането в сила на новите правила.

По-рано тази година правителството в Прищина обяви, че всички, които живеят в Косово, трябва да използват регистрационни табели, издадени от Прищина - решение, което засяга и етническите сърби в северната част на страната, които отказват да признаят институциите на Косово. След като беше отложено с два месеца, решението влиза в сила в края на октомври, припомня Екзит.

Сръбското правителство твърди, че решението на Косово е опит за прогонване на етническите сърби от страната, но не предостави допълнителна информация как според него ще се случи това, отбелязва албанският информационен сайт.

Премиерът на Косово Албин Курти е категоричен, че при липсата на пълно признаване на независимостта от страна на Сърбия, Косово ще продължи да прилага реципрочност по всички въпроси.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 година след близо десетилетие бунтове срещу Белград, който все още не признава независимостта на някогашната си област, въпреки че над 100 държави вече са я признали.

Напрежението в Косово се повиши в края на юли, когато сърбите от Северно Косово блокираха пътищата към гранични пунктове със Сърбия в знак на протест срещу решението на косовското правителство от първи август да им се издава "входно-изходен документ", заменящ на територията на Косово личните им карти, издадени от Белград. Също така от първи август трябваше автомобилните регистрационни табели, издадени в Сърбия, да бъдат сменени с косовски. Прищина обяви, че мерките са въпрос на реципрочност.

Ситуацията се успокои, след като премиерът на Косово Албин Курти, под натиска на САЩ и Европейския съюз, се съгласи да отложи влизането в сила на разпоредбите.

В началото на септември влезе в сила споразумение между Белград и Прищина за личните карти, договорено с посредничеството на ЕС. Сърбия се съгласи да премахне изискването за специални документи за влизане и излизане за притежателите на косовски документи за самоличност, а Косово се съгласи да не ги въвежда за притежателите на сръбски документи за самоличност.

С посредничеството на Европейския съюз Косово и Сърбия водят диалог за нормализиране на отношенията си от 2011 г. Подписани са около 30 споразумения, но повечето не са изпълнени.

Етническите сърби представляват 5 процента от 1,8-милионното население на Косово, от което албанците са 90 процента.