Администрацията на президента Доналд Тръмп ще възстанови частично американското финансиране за Световната здравна организация (СЗО), съобщи телевизия Фокс нюз, цитирана от Ройтерс.

Като се позова на проект на писмо, американската медия каза, че вноската на САЩ ще е равна на тази на Китай.

Тръмп спря американското финансиране за СЗО на 14 април, обвинявайки организацията, че разпространява китайската дезинформация за избухването на пандемията от новия коронавирус. Представители на СЗО отрекоха тези твърдения, а Китай уверява, че е прозрачен и открит.

Съединените щати имаха най-голяма вноска в бюджета на базираната в Женева организация от системата на ООН. Ако САЩ ограничат своя финансов принос до този Китай, това би означавало, че те да дават около една десета от сумата от приблизително 400 милиона долара, която предоставяха преди на година, отбелязва Ройтерс.

В същото време Камарата на представителите в САЩ одобри пакет от 3 трилиона долара за стимулиране на икономиката; малко вероятно обаче е законът да влезе в сила, предадоха световните агенции.

Контролираната от демократите долна камара на Конгреса подкрепи мярката с 208 гласа "за" при 199 "против". Гласуването до голяма степен бе по партийна линия.

Малко вероятно обаче е законът да влезе в сила. За това ще е необходимо контролираният от републиканците Сенат също да одобри текста и президентът Доналд Тръмп да го подпише, а те вече дадоха да се разбере, че няма шансове това да стане.

Предложеният от демократите пакет за борба с коронавируса предвижда 1 трилион долара за щатските и местните власти, създаването на фонд от 200 милиарда долара за служителите от критично важни сфери, включително здравеопазването, изплащането на 6000 долара на семейство и отпускането на 75 милиарда долара за тестове, посочва ТАСС.

Ройтерс отбелязва, че целта на законопроекта е да смекчи тежките човешки и икономически загуби от епидемията, която причини смъртта на над 88 000 американци и затвори голяма част от националната икономика.

Преди да одобри пакета, Камарата на представителите взе историческо решение нейните членове временно да имат право да гласуват чрез пълномощник. Целта е Конгресът да продължи да функционира въпреки пандемията.

Водещо медицинско научно списание пък призова американците да сменят Тръмп заради отговора му на пандемията

 

Авторитетното британско медицинско списание "Лансет" призова американските гласоподаватели да изберат президент, който ще спре да действа от теснопартийни интереси в сферата на общественото здравеопазване, предаде ДПА.

В необичайно критична редакционна статия "Лансет" - едно от водещите научни медицински издания в света - нарече действията на американската администрация по коронавирусната пандемия "непоследователни и несвързани".

"Американците трябва да поставят в Белия дом през януари 2021 г. президент, който да разбира, че общественото здраве не може да бъде направлявано от партизанска политика", се казва в статията.

Тази критика идва в същия ден, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп оповести правителствена програма за екстрено разработване на ваксина срещу коронавируса до края на годината.

"Президентът е обзет от идеи за чудо-ваксини, нови лекарства или от надежда, че вирусът просто ще изчезне", посочва "Лансет". Редакцията добавя, че е необходимо съсредоточаване на усилията върху "основни принципи на общественото здравеопазване", като тестиране и проследяване.

Посочва се още, че Тръмп е принизил ролята на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) - водещата американска институция в сферата на общественото здравеопазване. В същото време се критикува и CDC, че още в началото на епидемията в САЩ е провалил програмата за масово тестиране за коронавируса.