Екип учени от Ню Йорк установи, че тийнейджърите, които са били поставяни под упойка заради претърпяна операция, са с по-застрашени да станат алкохолно зависими в по-късен етап от живота си, пише в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.

Научният колектив, оглавен от Дейвид Уернър от университета Бингамтън в Ню Йорк, провел експерименти с опитни мишки. Гризачи от мъжки пол на млада възраст били поставяни под пълна упойка с препарата изофлуран. Като възрастни опитните животни развили желание да пият алкохол и бързо ставали зависими от него.

Упойките често се използват при операции както при тийнейджъри, така и при деца. Екипът на Дейвид Уернър препоръчва анестезията да бъде прилагана много внимателно и ако е възможно операциите да бъдат отложени за по-зрял етап от живота на пациентите.

Учените препоръчват да се използва пълна упойки в тази възрастова група само при животозастрашаващи състояния. Екипът ще осъществи допълнителни изследвания, за да установи дали анестетичните препарати действат по подобен начин на мозъка, като дрогата и алкохола.