Млада мечка нападна пчелин пред очите на собственика му край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са забелязвани мечки.

Близо един час траела срещата между пчеларя и мечка и приключила само с два потрошени кошера.

"Близо 7 метра е била дистанцията един от друг. Срещнали са се очи в очи. Добре, че е запазил самообладание, и с викове, с крясъци успял леко да я отпрати настрани. Впоследствие мечката, влизайки в пчелина, събаря два кошера с пчели. Ние не се притесняваме от това нещо. Даже сме щастливи, че точно нас ни посети въпросното мече", разказа Исмаил Курдов - горски и син на пчеларя, пред Радио Шумен.

Присъствието на мечка в региона е сензация, казва лесничеят с дълъг стаж Тервел Стефанов.

"В последните 30 години няма информация за трайно присъствие на вида, даже не само последните 30, а повече от половин век. Доколко е нормално, това все пак е Върбишкият регион, продължение на Стара планина към морето. Вероятно това се дължи на необходимост от допълнителни територии за вида", смята Стефанов.

Според специалисти мечето е около двегодишно и е отлъчено от майка си. Затова е принудено само да си търси храна.

Инж. Тервел Стефанов - ловен експерт в Държавно горско стопанство (ДГС) - Шумен, каза пред БТА, че мечката не е опасна, но по това време на годината животните все още си набавят хранителни вещества и за тях медът е вкусна и питателна храна, за да възстановят силите си след зимния сън. Няма други набези в съседни пчелини, но ако хората видят животното близо до кошерите си, е по-добре да не се доближават, защото мечката възприема човека като заплаха за храната си, цитира Димитрова обясненията на експерта.

Ловните специалисти съветват туристите, горските работници и хората, които събират гъби и билки, да вдигат повече шум, когато се движат в гората, за да може животните да се изтеглят от пътя им. Мечките не търсят срещи с хората, но все още няма плодове и пчелините са най-лесният начин да си набавят храна, каза говорителят на Североизточното държавно предприятие (СИДП) Татяна Димитрова.

Наскоро от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Смолян заявиха, че сигналите за щети от мечки върху селскостопански животни, пчелини и стопанства са се увеличили неколкократно за последните 15 години.

ИЗБРАНО