Общинският съвет одобри бюджета за столичния градски транспорт, предложен от ГЕРБ и БСП
80 милиона лева бяха преразпределени в последния момент, по предложение, внесено часове преди заседанието, каза председателят на СОС Цветомир Петров
СОС одобри бюджета за градския транспорт на София, предложен от ГЕРБ и БСП. С 35 гласа "за", 23 "против" и 2 "въздържал се" съветниците приеха икономическата рамка за ГТ до края на 2025 година.
Така увеличението на заплатите за над 7000 служители в столичния градски транспорт с 300 лева, считано от 1 април, вече е факт. Икономическата рамка предвижда също и удължаване с 6 дни на валидността на всички превозни документи - карти и абонаменти - заради времето, в което наземният транспорт не функционираше по време на протестите и стачните действия, предаде БНТ.
Бяха предложени два варианта за икономическата рамка. Първият, подкрепен от ГЕРБ-СДС, БСП и Карлос Контрера от ВМРО, предвиждаше именно 300 лв. увеличение на заплатите.
Вторият вариант, предложен от Симеон Ставрев от ПП-ДБ, включваше увеличение от 100 лв. на заплатите и 100% ръст на бонусите за водачите в електро- и автотранспорта.
Очаквано беше прието предложението на така нареченото икономическо мнозинство - ГЕРБ, БСП и ВМРО.
Председателят на СОС Цветомир Петров: Това е бюджет по сметки, не по съвест
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров се обърна към общинските съветници в началото на дебатите по бюджета на Столичната община за 2025-а година. "Днес не гласуваме просто бюджет. Днес узаконяваме една политическа подмяна. 80 милиона лева от бюджета на София бяха преразпределени в последния момент, по предложение, внесено часове преди заседанието на Комисията по финанси. Предложение, зад което застанаха ГЕРБ, БСП, Възраждане, ИТН, ВМРО и - вече съвсем открито - Спаси София. Това не беше резултат от дебат, нито от професионален анализ. Това беше резултат от предварителни договорки. Тези 80 милиона не бяха разпределени по приоритети, а по партиен ключ. Всеки си получи "своето". Само градът - нищо. Приходната част беше надута с 31,5 милиона лева, без ясни основания - без промяна в данъчни ставки, без гаранции, че тези пари ще дойдат. Капиталовата програма беше орязана с над 50 милиона лева - от обекти, които са реални, нужни и спешни.", заяви Петров.
Председателят на градския парламент посочи, че гражданските бюджети са напълно заличени от новия вариант на проектобюджета, както и важни обекти за детски градини и ВиК проекти са "поставени в режим отложени". "Запазена бе порочната практика - оставяме обектите в списъка, но без достатъчно пари, с ясното съзнание, че ще ги местим от година на година. Това не е отговорно управление. Това е бюджет по сметки, не по съвест".
Според Петров промените в най-важния финансов документ не са просто техническо преразпределение, а са прекрояване на визията за града и даде конкретни примери: "ВиК проектът за Владайския колектор - от 10 милиона лева, остава с 500 хиляди лева, а той е ключов за кварталите "Хаджи Димитър" и "Малашевци", където хората се наводняват при всеки дъжд. Средствата за реконструкцията на бул. "Рожен" са орязани с 5 милиона лева, което поставя под съмнение дали изобщо ще го завършим тази година. За спешен ремонт на 47 ДГ в квартал Люлин, където децата са евакуирани, са оставени само 100 хиляди лева, вместо предвидения 1 млн. лева.".
Петров коментира и гласуваната икономическа рамка за градския транспорт, която по думите му натоварва общината с още 15 милиона лева разход, без да е ясно откъде ще дойдат. "Забавяне на плащанията, спиране на доставки, парализа на градския транспорт", каза той.
"И нека е ясно - не съм против самия бюджет. Но не мога да подкрепя начин, по който беше направен. Подкрепата за бюджет не може да бъде формалност. Тя трябва да бъде заслужена - с почтен процес, с приоритети, които поставят интереса на града пред този на новосформираната коалиция. Днес не гласуваме просто числа. Гласуваме дали София ще има посока. А днешното предложение няма такава.", каза още председателят на СОС.