Президентът Румен Радев призова гражданите да следят за необоснован ръст на цените преди приемането на еврото. По думите на държавния глава "опитът от други държави сочи, че още с обявяването на доклада, започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута".

"И до времето за приемане на еврото се натрупва едно сериозно значително поскъпване. Особено в последните месеци преди приемане на валутата. Надявам се това да не се случи у нас. Предвид безхаберието и слабостта на нашите институции, рискът е реален. И затова призовавам хората да следят за необосновано покачване на цените, защото явно няма кой друг да го прави вместо тях", заяви Радев пред журналисти във Вършец.

"Ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са тези, които подадоха искане за извънреден конвергентен доклад, за които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валута", коментира държавният глава.

И добави, че това са тези, които "забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок".

Управляващите говорят за мерки в бъдещето, тоест те ще ни защитават от евентуални ценови шокове след приемането на еврото, каза президентът, цитиран от БТА.

Но опитът от други държави, приели еврото, сочи, че още с обявяването на конвергентния доклад, започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута, подчерта Румен Радев.

"А трябваше управляващите да имат пълна готовност сега - с органи, мерки, финансови буфери. Защото стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко за няколко месеца. На икономиката ще ѝ трябват години да им върне този стандарт. Тоест рискът от социално разслоение е налице. Защото в тичането да хванем първата скорост на Европейския съюз, да не се окаже, че България може да се разпадне на двe скорости", предупреди държавният глава.

И добави, че по данни на НСИ страната ни е най-бедната в ЕС.

Снимка: БТА

"Над 1 милион и 300 хиляди български граждани са под прага на бедност. И всеки един ценови шок може да обрече хиляди наши сънародници на маргинализация. Очаквах управляващите да излязат с оценка на риска. Месец по-късно с приемането на бюджета не видях нито силен социален пакет, нито някакви финансови буфери. На 5 май, когато излезе докладът за тримесечния отчет на МФ, стана ясно, че дори управляващите да имат намерение да противодействат с нещо на евентуален ценови шок, няма с какво", подчерта Радев.

В отговор на въпрос той каза, че, за разлика от други, няма да коментира какво е длъжен да направи Конституционният съд. Това, което очаквам, е законите да се спазват, подчерта президентът Румен Радев. Всеки, включително и председателят на Народното събрание, трябва да се простира в рамката, определена му от закона - и в решенията, и в своето говорене. Не мога и не трябва да коментирам решенията на Конституционния съд, каза Радев. Органът, който решава дали да има или да няма референдум, е Народното събрание, добави той.

Снимка: БТА

На въпрос за създаване на избирателен район "Чужбина" и дали не е време за референдум по темата, президентът Радев каза, че ще даде мнението си по този въпрос, когато види внесен проектозакон за такъв избирателен район.

Правих много инициативи и събирания с политическите партии, говорих и от парламентарната трибуна, че на нашите сънародници в чужбина трябва да се даде възможност да гласуват по-активно чрез дистанционно електронно гласуване или по пощата, каза Румен Радев, който добави, че е "за" това да има облекчени условия за гласуване на сънародниците ни там.