Палестина поиска да лекуваме деца, пострадали при военните действия в Ивицата Газа
Насри Абу Джайш представи пред Българското дипломатическо дружество План за възстановяване на анклава в рамките на 5 години
Посланикът на Държавата Палестина д-р Насри Абу Джайш се е обърнали към българските власти с молба за приемане за лечение у нас на пострадали при военните действия деца. Това стана ясно по време на срещата му с Българското дипломатическо дружество. На нея той представи резултатите от срещата на Арабската лига от 4 март в Кайро, сред които и предложения от египетския президент Абдел Фатах Сиси план за възстановяването на Газа в рамките на 5 години.
Участничките в срещата на върха в Кайро призовават в сътрудничество с ООН да се създаде международен фонд за грижа за 40 хил. деца от Газа, останали сираци по време на войната, а също и да се предостави помощ и протези на хиляди, които са загубили крайници.
С подобна молба за приемане за лечение в България на пострадали деца посланик Абу Джайш се е обърнал и към българските власти. Той също така е поискал МВР да помогне за подобряването на квалификацията на палестинските полицейски служители.
"Конфликтът между Израел и Палестина не е религиозен, както има опити да се представя, а е въпрос на всеобщо признатото право на самоопределение на народите", заяви посланикът.
Насри Абу Джайш изрази убеждението си, че примирието за Газа ще бъде приложено изцяло, но траен мир може да дойде само с край на окупацията на палестинската земя.
Той припомни, че зад тази позиция застанаха участниците и на извънредната среща на Арабската лига. На нея присъстваха още генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и председателят на Европейския съвет Антониу Коща.
Страните заеха позиция, че всяка форма на насилствено изселване на палестинците от Газа и от всяка друга територия на Палестина, дори в рамките на окупираните палестински територии, както и опитите за анексиране, биха хвърлили региона в нова фаза на конфликт, който да се разшири към други страни в региона, представлявайки ясна заплаха за основите на мира в Близкия изток.
Според посланика в рамките на следващите шест месеца Организацията за освобождение на Палестина трябва да поеме всички отговорности по управлението на анклава, осигурявайки сигурността и всички дейности по възстановяване на обществените услуги. Първата стъпка ще бъде създаването на Административен комитет от компетентни граждани на Ивицата Газа, който да осъществява оперативното управление на под егидата на палестинската власт.
Д-р Насри Абу Джайш обясни още, че представеният от египетския президент Абдел Фатах Сиси план за възстановяването на Газа в рамките на пет години и без преселване на палестинците също е получил политическа и финансова подкрепа на срещата на върха. Документът е изготвен в съответствие с предложенията на палестинското правителство и в сътрудничество със Световната банка. Прогнозната стойност на дейностите по разчистването и новото изграждане на Ивицата Газа е 53 милиарда щатски долара, които ще се набират в доверителен фонд. За целта ще бъде организирана донорска конференция.
Планът предвижда три етапа на реализация: шест месеца за първоначално разчистване и изграждане на временни жилища за населението, две години за построяване на част от жилищните и обществените сгради и две години и половина - до 2030 г. за изграждане на инфраструктурата и останалата част от жилищни и обществените сгради. В този процес се предвижда да бъдат осигурени над 500 000 работни места за местните граждани.
Форумът е взел решение да се обърне към Съвета за сигурност на ООН с молба да бъдат разположени международни мироопазващи сили, за да допринесат за постигането на сигурност както за палестинския, така и за израелския народ на Западния бряг и Ивицата Газа, като част от разширяването на политическия хоризонт за установяване на палестинска държава.