Президентът Румен Радев прие на "Дондуков" 2 представителите на втората политическа сила в парламента - "Продължаваме промяната - Демократична България". При държавния глава отидоха Николай Денков, Кирил Петков, Асен Василев, Надежда Йорданова, Божидар Божанов, Людмила Илиева и Йордан Иванов. От името на двете партии в коалицията говориха Петков (ПП) и Йорданова (ДБ), които и пред Радев повториха тезите си - "Промяната" държи на подписи за санитарния кордон, за да влезе в преговори за редовен кабинет, а от ДБ намират за възможно в този парламент да има проевропейско и антикорупционно мнозинство. След края на консултациите обаче подчертаха, че напрежение в коалицията няма. 

"Избирателите ви отредиха да сте втора политическа сила, което е сериозна отговорност както за ефективното функциониране на парламента, така и по отношение на конституционната процедура за съставяне на правителство. Може би чухте, че колегите ви от ГЕРБ-СДС обявиха, че ще положат усилия да съставят редовен кабинет. Как вие се отнасяте към този процес", попита Радев. 

Николай Денков от ПП-ДБ отговори, че са наясно с отредената им отговорност: "Няма съмнение, че основна задача на всяко едно Народно събрание е да избере редовно правителство. Напълно осъзнаваме нашата отговорност в този процес. Трябва НС и правителството да работят по задачите, които са най-важни за държавата. Приоритет номер едно, спешен, това е приемането на бюджет, който да позволи всички системи в държавата от 1 януари да работят нормално", заяви Денков.

Денков заяви, че това е свързано и със спешното приемане на законите по ПВУ: "От години правосъдната система не изпълнява своите функции, хора , които имат сериозни въпроси, тегнещи над тях , не намират своя отговор, който трябва да дойде през правосъдната система. Налагат се тежки наказания за по-леки провинения".

По отношение на това как трябва да се подходи към преговорите за редовен кабинет, Денков даде думата на Надежда Йорданова (която в коалицията им с ПП представлява ДБ). Тя повтори тезата си от вчера, че е нужно проевропейско антикорупционно правителство, начело на което да застане равноотдалечен премиер. Йорданова посочи също, че единствените, с които не са склонни да преговарят, са "Възраждане" и "ДПС-Ново начало". 

Людмила Илиева, Кирил Петков, Надежда Йорданова и Николай Денков

Снимка: БТА

"В този парламент е възможно да има проевропейско и антикорупционно мнозинство, за това настояваме и работим. За да бъде стабилно едно правителство, то трябва да бъде подкрепено от широко парламентарно мнозинство. Ще дам един пример. Когато говорим за проблем в съдебната система, ние знаем, че трайното решение е избор на Висш съдебен съвет, който не е партийно оцветен. За това трябва време, трябва правителство - да спре България да бъде държава на изтеклите мандати", заяви Йорданова пред Радев. 

"Корупционната проказа от институциите трябва да бъде преодоляна", добави тя и каза, че ще водят разговорите смирено, но не на всяка цена. 

Божидар Божанов, Асен Василев, Кирил Петков, Людмила Илиева и Румен Радев

Снимка: БТА

Кирил Петков пък говори от името на "Продължаваме промяната". Той посочи, че партията ще остане бдителна към готовността на ГЕРБ да "прекъсне" със задкулисието, от което, според него, първата политическа сила е зависима. Посочи също, че до този момент ГЕРБ отказва да подпише декларацията за "санитарния кордон" около Делян Пеевски.

"Това, което ни притеснява много, е, че първата политическа сила продължава да шикалкави и не подписва за "санитарни кордон", което означава, че реално те не са готови да приемат антикорупционните закони, да направят стъпка напред в съдебната реформа, да направят основополагащи стъпки за подобряване на изборния процес. Така че от ПП ще останем бдителни дали ГЕРБ могат да направят това прекъсване на задкулисието, от което в момента тяхната партия е зависима, коментира още Кирил Петков.

"От ДБ ще влязат в преговорите, ние сме сложили ясен критерий - само и единствено, ако партиите, които искат да направят следващото правителство, са готови да подпишат този "санитарен кордон", настоя той. Според него обаче не се виждат реални действия за спиране на корупцията.

Снимка: БТА

Снимка: БТА

След края на консултациите при президента Надежда Йорданова заяви пред журналисти, че напрежение между коалиционните партньори нямa, но че "Демократична България" ще преговарят с ГЕРБ, ако бъдат поканени:

"Обща позиция на ПГ на ПП-ДБ е, че България трябва да има редовно правителство. Трябва да бъде избрано от парламента с програма, която е проевропейска и антикорупционна. Така че, по тази тема решението ни е общо, целта ни е обща, напрежение няма. Точно това заявихме и на президента. Както за "Демократична България", така и за "Продължаваме промяната" мерките от декларацията за санитарния кордон спрямо Пеевски са задължителни. Ние от тях няма да отстъпим. Разликата в подхода е, че ние от ДБ ще отидем на преговори с ГЕРБ, за да обясним тези мерки и да настояваме за гаранции за тяхното изпълнение. Това е единствената разлика. Дали ще се казва декларация, анекс, споразумение или каквото и да е, това за нас не е от такова значение".

Кирил Петков каза, че от "Продължаваме Промяната" (ПП) уважават подхода на коалиционния си партньор "Демократична България". Той повтори отново, че от ПП нямат доверие на Бойко Борисов и ГЕРБ, че щом не са готови да подпишат декларацията за санитарния кордон, то по никакъв начин не са готови да скъсат със задкулисието.

По повод искането за свалянето на имунитета му, Петков заяви, че една от причините за това е, че "санитарният кордон" срещу Делян Пеевски е сработил при избора на председател на парламента. По думите му, това застрашава Пеевски и неговата власт, "защото законът за съдебната власт се надяваме да влезе в зала съвсем скоро". Това означава, че една от бухалките на Пеевски е застрашена и това е г-н Сарафов, коментира Петков.

Той добави и че в момента "тече огромен скандал за частните пари, които са отивали към неговото (на Сарафов) семейство непрекъснато, за да поддържат явно едни средства, на г-н Сарафов и неговото семейство".

Кирил Петков отново каза, че лично той не се притеснява и още днес ще си даде имунитета.

По-рано на консултации при Радев, близо месец и половина след парламентарните избори, отидоха от ГЕРБ-СДС начело с лидера си Бойко Борисов, придружаван от Рая Назарян, Росен Желязков и Томислав Дончев. Президентът попита Борисов кога предпочита да получи мандата, а лидерът на ГЕРБ поиска седмица, през която се ангажира да положи всички усилия, за да убеди колегите в необходимостта от редовен кабинет.