Двучасовият разговор на президента на САЩ Джо Байдън и руския президент Владимир Путин е втората им среща - първата беше през юни и фокусът отново беше Украйна. В тези разговори и двете страни излязоха с позитиви за собствената си политика, а губещият се оказа Украйна. Това коментира в "Денят започва" по БНТ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи.

Първо, САЩ няма да участват с военни сили, ако Русия нападне Украйна, смята дипломатът.

Тоест, САЩ ще продължат да подпомагат трансформацията на украинската армия към стандартите на НАТО, но няма да влязат със сила, ако има такава агресия, но ще увеличат санкциите. От друга страна, "Северен поток" беше отново обвързан с евентуална руска инвазия в Украйна. Така че, САЩ заплаши Русия със санкции, ако започне реални военни действия и навлезе в украинска територия, обясни той.

Според него Путин отново е печеливш - чрез шантаж, струпвайки огромни сили на границата с Украйна, той принуди САЩ и основни държави-членки на НАТО да започнат разговори с Русия по теми, различни от Украйна - енергийните доставки, "Северен поток" и други.

За пореден път Путин, играейки с военната карта, успя да се върне на масата за разговори с президента Байдън, допълни Керемедчиев.

По думите му, в момента САЩ нямат нужда от този конфликт.

Основната концентрация на мандата на президента Байдън ще бъде Китай, включително и увеличаване на военното присъствие на САЩ, а и на тази англоезична коалиция, който се оформи между Великобритания, САЩ, Канада и Австралия - отново насочена към Китай. Втори такъв горещ фронт в Украйна и Черно море не им трябва, подчерта анализаторът.