Конституционният съд е длъжен да образува дело. Вече спорът ще бъде дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или ще допуснат частично исканията му, тъй като той отправя в едно искане практически две - едното за тълкуване на конституционен текст, а другото искане за обявяване на нищожност на разпореждането, което издадох. Според мен КС ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ.

В петък президентът Радев сезира КС заради отказа на Киселова да постави за разглеждане от парламента предложението му за референдум за еврото.

"Мисля, че няма да има този резултат, който се очаква, тъй като в мотивите е посочено, че председателят на Народното събрание има правомощия, които са изчерпателно изброени на конституционно ниво. Конституцията е предвидила, че има Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. В правилника председателят има 17 правомощия. Освен тях и в други закони да се предвиждат правомощия на председателя, не мисля че това е коректно формулирано като прочит на конституционния текст", коментира още Киселова.

Тя посочи, че в юридическите среди има спор за това, как трябва да се постъпи и към кой момент е прекратена възможността да се поиска национално допитване. Тъй като мненията са разнопосочни, по този начин КС със своя акт, произнасяйки се дали допуска или не искането на президента, ще сложи окончателно край на спора, добави председателят на парламента.

На въпрос, че в мотивите на президента се съдържа и текст, че с акта се възпрепятства гарантираното участие на гражданите в държавната власт - правото на суверена да се произнася, Киселова отговори, че става дума за предмета на въпроса.

По отношение на въпроса за еврото, тази възможност, е приключила най-късно към момента, в който правителството е поискало извънредния доклад от Европейската централна банка и Европейската комисия, посочи тя.

На 13 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум. Според Киселова предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г. Самото искане беше внесено в деловодството на Народното събрание ден по-рано, а държавният глава обяви, че ще се обърне към депутатите с искане за разглеждане на предложението за референдум за еврото в специално изявление на девети май.

Киселова: Столът е горещ, не пазя никого

На въпрос за многобройните политически нападки срещу нея - включително искания за оставка и обвинения в защита на министри, Киселова отговори: "Столът е горещ и би бил горещ за всеки, който би заел мястото ми."

Тя подчерта, че не пази никого и че всеки министър, включително премиерът, е обект на парламентарен контрол. Киселова посочи, че част от атаките са политически спектакъл: "Всяка парламентарна група желае да влезе в медиите по различен, цветен начин."

За социалното напрежение

Киселова призна, че социалното напрежение в страната е високо и изтъкна липсата на ясен обществен дебат по темата: "Трябва да има йерархия на ценностите в обществото. Ние нямаме в момента такъв разговор."

Тя даде за пример парадокса, че медицинските сестри са по-малко търсени от лекарите, въпреки че са основни фигури в здравеопазването - поради неадекватното заплащане и социалната стойност на труда им.

Санкциите "Магнитски"

По повод възможността за прилагане на санкциите "Магнитски" в българското законодателство, Киселова заяви, че "ще бъде
сериозно юридическо предизвикателство да се въведат законови последици. Най-ефективни са те чрез банковия сектор".

Тя припомни опит на служебно правителство за въвеждане на нормативна база, която е била обявена за незаконосъобразна от ВАС.

Няма серозна опасност от предсрочни избори

Относно политическата криза и шансовете за конституционно мнозинство, Киселова отбеляза:  "Почти половината органи вече са с обновен състав. За Висшия съдебен съвет и инспектората обаче е нужно квалифицирано мнозинство. А това изисква много по-широк диалог."

Тя допълни, че към момента няма сериозна опасност от нова предсрочна нестабилност, но само високата избирателна активност би била знак, че страната е излязла от кризата: "Когато гражданите се завърнат и започнат да бъдат доста по-активни, тогава можем да кажем, че кризата е преодоляна."