Георг Георгиев пред израелския си колега: Страната ви е ключов партньор за България в Близкия изток
По време на разговора Георгиев е изразил надежда, че Тел Авив ще се премине успешно през всички фази на сключеното на 19 януари споразумение
Актуалното развитие на събитията в района на Близкия изток, включително практическото прилагане на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на всички заложници, обсъди министърът на вътрешните работи Георг Георгиев със своя израелски колега Гидеон Саар в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността.
Преди две седмици двамата проведоха от телефонен разговор веднага след като българският външен министър встъпи в длъжност.
По време на разговора Георгиев е изразил надежда, че ще се премине успешно през всички фази на сключеното на 19 януари споразумение, и че това ще доведе както до постепенното освобождаване на всички заложници, така и до постигането на примирие, което би създало нужните предпоставки за търсене на трайно и устойчиво решение на този конфликт и установяване на мир и стабилност в региона.
Георгиев отново е уверил своя израелски колега, че България ще продължи да работи в координация с международните партньори и Израел за освобождаване на всички държани в Газа заложници, цитира го пресцентърът на МВнР. Препотвърдена е била и неизменната солидарност на България с правото на Израел да живее в мир и да гарантира сигурността на своите граждани.
В двустранен план двамата външни министри са на общо мнение, че страните поддържат отлични отношения със стратегически характер, основани на изключителната връзка, която свързва българския и еврейския народ. Израел е ключов и много важен партньор за България в Близкия изток, допълват от МВнР.
Двамата потвърдиха и взаимното желание за допълнително задълбочаване на партньорството в редица сфери от общ интерес. България потвърди подкрепата си за успешното и пълноценно скорошно провеждане на Съвет за асоцииране между ЕС и Израел, който да разкрие нови възможности за разширяване на сътрудничеството на ЕС с Израел, посочват от МВнР.
Вчера Георгиев се срещна и с турския си колега Хакан Фидан, с когото обсъдиха политиките в сферата на сигурността и отбраната, борбата с нелегалната миграция и общите действия по отношение на граничния контрол.
"Турция е не само наш съсед, но и съюзник в НАТО, търговски партньор, важен фактор по отношение на транспорта и енергийните доставки", заяви министър Георгиев, цитиран от пресцентъра на МВнР.
Двамата министри се обединиха около мнението, че между двете страни е изградено отлично секторно сътрудничество в редица сфери от взаимен интерес като по-нататъшното му задълбочаване е важно и ще бъде печелившо и за двете страни.
Георгиев изтъкна, че по-нататъшното развитие на двустранните отношения между България и Турция във всички области на активно сътрудничество е един от приоритетите на българската външна политика, основан на прагматичен, ориентиран към реализиране на конкретни резултати подход.
Министър Георгиев участва вчера и в работна закуска, посветена на справянето с незаконната миграция и последствията от нея. Тя бе включен в програмата на министъра по време на конференцията в Мюнхен след специална покана от страна на британския външен министър Дейвид Лами.
Незаконната миграция вече е значително европейско и световно предизвикателство, което подкопава социалната стабилност и сигурност, изтъкна българският външен министър по време на работната закуска. В изказването пред колегите си Георгиев подчерта, че регионалната и глобална среда за сигурност са много динамични и трябва да се действа превантивно, за да могат държавите да се справят с незаконната миграция в нейните корени. Именно затова ЕС изгражда трайни и взаимноизгодни партньорства в този смисъл, заяви още министърът.
Позицията на България за РСМ - да спазва поетите ангажименти
Външният ни министър разговаря и с колегата си от Северна Македония Тимчо Муцунски.
"Добросъседските отношения са хоризонтален критерий в процеса на европейска интеграция и без тях не е възможно и постигането на членство в Европейския съюз (ЕС). Изграждането на добросъседство изисква доверие, открит диалог, предвидимост и изпълнение на поетите ангажименти", заяви Георгиев пред своя колега в рамките на конференцията в Мюнхен.
Външният ни министър бе категоричен, че предоговаряне или заобикаляне на постигнатите договорености, зад които стои целият ЕС, не е възможно. Той подчерта също, че позицията на България по отношение на европейската интеграция на Северна Македония е ясна и последователна.
Европейският компромис от 2022 г. включва комплекс от мерки и тяхното цялостно изпълнение е единственият път напред, заяви Георгиев. Вписването на българите, наравно с другите народи, в конституцията на Северна Македония е само първата стъпка, реализирането на която ще позволи на Скопие да започне преговори за членство, добави той.