Националното ръководство на "Демократи за силна България" (ДСБ) предлага на коалиционните партньори "Да, България" и "Продължаваме Промяната" да бъде издигната обща кандидатура на коалицията за председател на 51-вото Народно събрание (НС), а именно - председателят на ДСБ Атанас Атанасов. Това се посочва в позиция на ДСБ, публикувана във фейсбук страницата на партията.

"Считаме, че дългогодишният му политически опит, доказаните резултати в безкромпромисната му битка с корупцията по високите етажи на властта и с руската "пета колона", го квалифицират като най-подходящият кандидат", допълват от ДСБ.

Оттам посочват, че решението е продиктувано от няколко фактора: тежката политическа криза, блокирането работата на Народното събрание; оттеглената кандидатура на първата политическа сила ГЕРБ-СДС за председател на НС; необходимостта от прекратяване на нелегитимното влияние в съдебната власт, регулаторните и контролните органи, противодействащи на корупцията и злоупотребата с влияние; неотложността от спешно приемане на Закон за съдебната власт, който да гарантира прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат; необходимостта от незабавно приемане на Закон за държавния бюджет за 2025г., регламентиращ 3 % дефицит, с оглед приемането ни в началото на 2025г. в eврозоната; приемането на антикорупционното законодателство, включено в Плана за възстановяване и устойчивост; промени в Изборния кодекс, гарантиращи честността на изборния процес; попълването на съставите на регулаторните и контролни органи с изтекли мандати въз основа на публични, прозрачни процедури, гарантиращи избор на професионалисти с високи нравствени качества, които са партийно неутрални и се ползват с високо обществено доверие.

"Убедени сме, че оценявате загрижеността ни за намирането на изход от блокирането на конституционната процедура за конституиране и започване на работа на 51-вото Народно събрание на Република България в интерес на правовата държава и защита правата на гражданите", допълват от ДСБ в писмото си към коалиционните си партньори.

В позиция на "Да, България", изпратена до БТА, от партията заявяват, че подкрепят потенциалната кандидатура на Атанас Атанасов за председател на 51-вото Народно събрание". Оттам допълват, че "това е възможност да разрешим парламентарната криза и да отпушим работата на законодателния орган".

"Подчертаваме, че това не означава подкрепа за първоначалното предложение на Борисов той да бъде премиер, а Атанасов председател на НС", добавят от партията.

Предложението на ДСБ Атанас Атанасов да бъде да издигнат като кандидатура за председател на Народното събрание ще бъде обсъдено на парламентарна група, което е форматът за взимане на този вид решения, каза народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Божидар Божанов в ефира на "Неделя 150" по БНР.

На въпрос за предложение за премиер той посочи, че през цялата предизборна кампания са говорили за равноотдалечен кандидат. За да имаме взаимно доверие в този премиер, той не трябва да е ярка политическа фигура, каза Божанов.

Въпросът за председателя на Народното събрание можеше да бъде развързан от темата с премиер и управленско мнозинство, защото действително първата политическа сила изключително много се забави, съзнателно или не, с процеса по някакъв опит да сформира правителство, смята Божанов. Той допълни, че първата политическа сила даже през седмицата се отказа от първия мандат. "Сега може би трябва да разбираме, че се е върнала към идеята. Нека да формулират по-ясна концепция", коментира той.

По думите на народния представител това, което от ГЕРБ са питали Конституционния съд относно декларацията за санитарен кордон около "ДПС - Ново начало", не е това, което ПП-ДБ предлагат. Ние предлагаме гласуване от мнозинството народни представители, които да се обединят около това да не бъдат дадени ръководни позиция на "ДПС - Ново начало", обясни Божанов.

Въртим се в кръг, многократно казвахме, че разговори за мандатите бихме водили с всички без "Възраждане" и "ДПС - Ново начало", каза народният представител от ПП-ДБ. Той уточни, че все още търсят формата, в която това да се случи. За нас най-важно е изолирането на Пеевски и неговото влияние. Нашата декларация е инструмент за установяване на наличие на такова мнозинство и отстраняването на Пеевски ефективно, посочи Божанов.

От ПП-ДБ смятаме, че е важно първо да имаме лидерска среща, за да уточним съгласието ни по приоритети, посочи Божанов. Той обясни, че от коалицията търсят проевропейско, антикорупционно мнозинство, което изключва "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".

Божанов каза, че трябва да се извършат някои законови промени, като спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор в рамките на седем години. Това не би решило трайните проблеми, смята Божанов и допълни, че след махането на Сарафов ще се "инсталира следващ Сарафов". В Комисията за противодействие на корупцията нямаме основание да си мислим, че ако сменим Антон Славчев, останалите членове няма да съдействат на Пеевски, каза още Божанов.

По думите му трайното решение е смяна на Висшия съдебен съвет (ВСС), които не са квота на Пеевски, както и ревизиране на Закона за съдебната власт. Но за всичките тези неща се изисква редовно управление, добави още Божанов.