"Показахме, че в условията на пандемия не сме готови. Март месец се надпреварвахме коя държава първа ще затвори границите. България беше солидарна, произвеждахме медицински облекла, шлемове, маски и на всички, които са поискали в Европа, сме изпратили."

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си пред участниците в Стратегическия форум в Блед. Премиерът Борисов участва в дискусия с лидерите от Централна и Югоизточна Европа за бъдещото на Общността след Брекзит и пандемията COVID-19.

Провали ли се светът с COVID-19 - провали се! Имаше ли солидарност - нямаше! Бяхме ли неподготвени - категорично неподготвени!", коментира Борисов.

Министър-председателят Борисов изрази притеснения, че и към този момент държавите членки не разполагат с единен медицински протокол за действия при COVID-19 в контекста на очакваната втора вълна. "Още нямаме ваксина", добави българският премиер.

Според министър-председателя Борисов предизвикателствата, пред които сме изправени, изискват да сме по-обединени от всякога. Бойко Борисов припомни пред лидерите, че пандемията постави на изпитание здравните и икономическите системи и продължава да бъде фактор за нестабилност и несигурност. "Всички искаме да бъдем по-добре подготвени и да реагираме по-ефективно на кризите. В рамките на ЕС е необходима солидарност и единомислие между държавите членки, за да бъдем силни в справянето с кризата", подчерта премиерът Бойко Борисов.

Снимка: МС

Премиерът приветства и подкрепя инициативата на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за глобален отговор на пандемията, която от първата кампания за събиране на средства през май 2020 г до началото на август е събрала близо 16 милиарда евро. "Това е силен и ясен сигнал за глобална солидарност", изтъкна българският министър-председател. Борисов даде и положителна оценка на адаптирането на триото, председателстващо Съвета на ЕС - Германия, Португалия и Словения, към предизвикателствата на пандемията и насочването на усилията за осигуряване на бързо икономическо и социално възстановяване, което да доведе до засилване устойчивостта на Европа.

Да бъде създаден спешно медицински щит за действие срещу COVID-19 в Европа, предложи министър-председателят Бойко Борисов в изказването си пред лидерите на Стратегическия форум. Според българския премиер съгласно този медицински щит всички държави членки следва да реагират по различен начин при червен, жълт или зелен код. Борисов добави, че единният медицински протокол трябва да посочи как да функционират училищата и детските градини, дали се разрешават, или се забраняват спортните прояви в ЕС и по какъв начин. "Всяка държава членка е длъжна да осигури зелен коридор и трафик за тировете, за транспорта", избори още премиерът Борисов. Той добави, че е необходимо да се подходи глобално и по отношение на защитните облекла, ваксините и медикаментите за справяне с новото заболяване.

"Освен хилядите човешки животи, които загубихме, парите, които загубихме, работните места, които загубихме, ние загубихме най-важната битка - за психическото здраве на хората", заяви министър-председателят. Борисов акцентира, че всеки човек се събужда с мисълта дали има сигурност. "Ние какво им казваме всеки ден - идва втора вълна, която ще е по-лоша от първата. Протести и бунтове в цяла Европа - защо? Защото не знаят има или няма, ние още спорим има или няма COVID-19", заяви Борисов.

"Няма по-добро място от ЕС", отбеляза още пред своите колеги българският министър-председател. Той припомни и колко много работа е свършила Европейската комисия за справяне със социално-икономическите последици от пандемията. "Но сме септември, идват зимните грипове. Има миграционна вълна. Има чудовищен спад на БВП в цял свят", добави Борисов. Министър-председателят подчерта, че въпреки безпрецедентното предизвикателство, пред което е изправена и България, в страната ни продължава изграждането на всички ключови за региона и Европа проекти. "А сме на най-трудното място - между Турция, Крим и Черно море", посочи министър-председателят Бойко Борисов.

В изказването си премиерът Борисов фокусира вниманието на лидерите и върху значимостта от бъдещото развитие на държавите от Западните Балкани и счита, че Европа трябва да остане последователна в изпълнението на ангажиментите си към приобщаването им. "Следва да продължим да подкрепяме процеса на реформи в тези държави. За нас е важно поддържането на добросъседските отношения и изграждането на общи регионални проекти, които ще допринесат за социалното и икономическо развитие", подчерта министър-председателят. Борисов припомни, че съвместното председателство на Берлинския процес с Република Северна Македония през 2020 г цели подобряване свързаността и интеграционния процес в региона с цел постигане на стабилност, мир и просперитет.

В речта си премиерът Борисов акцентира и върху другото предизвикателство пред Европа - Брекзит, като подчерта, че основен приоритет е постигането на възможно най-близко сътрудничество с Обединеното кралство, което да гарантира максимална приемственост. "Какъвто и да е резултатът от преговорите, ЕС и държавите членки трябва да бъдат подготвени. От особена важност за България е гарантиране на правата на гражданите след Брекзит, заедно със сътрудничеството в редица области", категоричен беше българският премиер.

Пред лидерите от Югоизточна Европа министър-председателят Бойко Борисов подчерта, че в този изключително важен момент от развитието на Европа е нужно държавите да останат обединени и да покажат, че могат да се справят ефективно с настоящите предизвикателства. "Трябва да адаптираме политиките си и да продължим работата си по всички приоритети", допълни българският премиер Борисов.

Продължаваме усилената работа по АМ "Европа" и "Балкански поток", които са проекти от огромно значение, не само за България и Сърбия, но и за целия регион, заяви Борисов пред президентът на Сърбия Александър Вучич. 

По трасето на "Балкански поток" вече са разнесени 474 км. тръби, от които 468 км. са заварени, а участъкът на АМ "Европа" от Драгоман до Сливница ще бъде завършен предсрочно до ноември. "Уверих сръбския президент Александър Вучич, че независимо от трудностите заради пандемията, ускорената реализация на двата проекта е сериозен ангажимент на България", заяви Борисов.

Снимка: МС

Премиерът Бойко Борисов се срещна със заместник помощник държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Матю Бойс. Двамата разговаряха в Блед преди началото на стратегическия форум. Борисов и Бойс обсъдиха инициативата "Три морета", в която участва България заедно с още 11 европейски държави. Премиерът Бойко Борисов отбеляза значението на инициативата като прагматична платформа за сътрудничество в търговско-икономическата област. Българският министър-председател посочи ползите в рамките на инициативата от задълбочаването на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаването на по-голяма свързаност между тях по линията Север-Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.

"Още по-силното задълбочаване на българо-американските търговско-икономически отношения ще има важно значение в периода на възстановяване на икономиката от пандемията от COVID-19", акцентира още Борисов по време на срещата си с Матю Бойс. Министър-председателят изтъкна, че България и САЩ са съюзници и стратегически партньори като сътрудничеството е изключително широко както на двустранна основа, така и в рамките на НАТО и на ЕС-САЩ. Премиерът Борисов даде висока оценка на провелата се в София през януари първа сесия на Стратегическия диалог България-САЩ. Борисов добави, че е много важно да се запази положителната тенденция за устойчив растеж на двустранната търговия между България и САЩ, както и привличането на нови преки американски инвестиции. Значителен потенциал за това има във високотехнологичните сектори, аутсорсинга, машиностроенето и електротехниката.

В рамките на срещата бяха обсъдени още теми от сферите на енергетиката, сигурността и отбраната.