Пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов заяви, че е бил попитан от своите колеги за решението на нашата страна да не подкрепи в Маракеш глобалното споразумение на ООН за миграцията. Премиерът е обяснил отказа с терористичната дейност, извършвана от хора с миграционни корени.

По думите на Борисов страхът на българите не е от някой, който дойде да работи в Европа за месец, два, пет. "Страхът е впоследствие, това е проблемът. Европейските граждани са работили цяла година, за да има такъв брутен вътрешен продукт. Това означава огромни усилия на тези хора и граждани. Сега, в най-светлите ни празници, излезли със семействата си, направили си красиви базари, да се радват, да са щастливи, и да излезе някой с автомата да ги очисти. И ние да говорим как да се грижим за тези хора. Просто е нелепо в този момент и това им отговорих", поясни министър-председателят, цитиран от БТА.

Само похвали за границите, но и страх лозе пази

По въпроса за Шенген Борисов подчерта, че нашите летища са доказано шенгенски. За сухопътната граница страхът на някои европейски държави е, че при друго правителство, което не се справя с миграционната вълна, както примерно нашите съседи, минавайки през шенгенска България, Гърция, Румъния, Унгария, стигат до Западна Европа, без да има къде да ги спрат, поясни той.

Шенген по земя вече няма, навсякъде вече има граници, добави премиерът.

Борисов съобщи, че разговорът е засегнал разширяването на Шенген и борбата на нашата страна с контрабандата и незаконното разпространение на оръжие, както и действията в Агенцията за българите в чужбина. Той уточни, че е получил похвали за българските служби, че сами са установили и задържали съответните служители. Премиерът добави, че е разговарял по този въпрос с германския канцлер Ангела Меркел, от която също е получил само похвали.

Защо още се занимаваме с Брекзит

Борисов изтъкна, че е изумен от това отново днес да се налага да се обсъжда въпросът с Великобритания, след като преди броени дни имаше извънредно заседание, посветено само на това и на което споразумението между ЕС и Лондон бе одобрено от европейските държавни и правителствени ръководители в неделен ден. Тази тема вече трябва да приключи, категоричен е премиерът.

По неговите думи е необходимо най-вече запазването на сътрудничеството с британските служби за сигурност, особено на фона на събития като терористичния удар в Страсбург тази седмица.

Ще отпадне ли наблюдението

Премиерът Бойко Борисов се е срещнал днес със заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс преди началото на заседанието на Европейския съвет. След срещата премиерът съобщи пред български журналисти в Брюксел, че Тимерманс го е насърчил да се продължи работата по изпълнението на останалите изисквания за прекратяване на механизма за сътрудничество и проверка.

Премиерът е обсъдил с Тимерманс въпросите около дейността на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и наказателното преследване на уличените в незаконна дейност, предаде БТА. Борисов уточни, че скоро ще бъдат приети съответните законови поправки, които удовлетворяват ЕК.

Какво обсъждат

Започна редовното заседание на Европейския съвет в Брюксел. Темите, които обсъждаме с лидерите на 28-те страни, са Многогодишна финансова рамка 2021-2027, единния пазар, миграцията, както и противодействие на дезинформацията, външни отношения, граждански консултации по бъдещето на Европа и климатични промени. С лидерите от ЕС-27 ще обсъдим още оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС. Това написа във фейсбук Бойко Борисов в 17.20 часа (б.вр.).