"България е ИТ столица на Източна Европа": Радев покани японския бизнес да инвестира у нас (снимки)
Японските компании проявяват все по-голям интерес към България, каза премиерът Шигеру Ишиба
Президентът Румен Радев покани японския бизнес да инвестира в България на форум в Токио. Подписа с японския премиер Шигеру Ишибае и Декларация за издигане на двустранните отношения между двете страни на ниво стратегическо партньорство.
Представители на 150 японски компании от много области се включиха в икономически форум с участието на българския президент Румен Радев, който се провежда днес в японската столица Токио. Събитието е част от официалната визита на българския държавен глава в Япония.
Форумът е бе открит от президента на японската организация за външна търговия президента JETRO Сусуму Катаока.
Той посочи, че е посетил България през е посетил България през октомври миналата година, заедно с делегация от Япония, включваща представители на бизнеса. По думите му все повече японски компании се интересуват от бизнес контакти и бизнес взаимодействия с България, като показват растящ интерес за инвестиции в региона. Сусуму Катаока подчерта, че образът на България в Япония е добре разпознаваем и положителен, давайки за пример някои продукти, сред които на първо място открои киселото мляко. Като положителни фактори той открои също добре подготвените кадри и развитието на технологичните компании.
Румен Радев представи добрите възможности за бизнес, които страната ни предоставя на чуждите компании.
"България е известна в Япония с киселото мляко и Розовата долина, но днес предлагаме и много възможности за съвместен бизнес в областта на високите технологии", каза президентът Румен Радев по време на участието си в бизнес форума.
"Горд съм да бъда в Япония - вашата красива страна, която е уважавана в България не само заради уникалната ви култура и традиции, но и заради водещите ви постижения в икономиката, науката и технологиите. Ние не сме тук просто за да търсим търговски възможности - търговията може да я прави всеки. Ние сме тук, за да търсим партньори и приятели, за да изградим успешно сътрудничество в различни области от взаимен интерес. Вярвам, че за да изградим такова ползотворно партньорство, са необходими няколко предпоставки: на първо място - политическа подкрепа, споделени ценности, доказан опит в успехите, както и благоприятни условия за бизнес и в България, и в Япония", отбеляза българският държавен глава.
Той изрази убеденост, че всички тези предпоставки са налице.
На преден план президентът открои и необходимостта от политическа воля и подкрепа за развитието на съвместен бизнес, както и за излизането на трети пазари. Радев посочи, че народите на двете страни споделят дългогодишно приятелство, взаимно уважение и доверие.
Българският държавен глава увери, че страната ни предлага добри условия за инвестиции, а стратегическото ѝ местоположение дава добри възможности за логистика и транспорт.
Форумът в организиран от българското посолство в страната и Японската организация за външна търговия JETRO
Според президента България може да се определи като Ай Ти столицата на Източна Европа, като в София има много специалисти в тази област. Той увери и че в България се развиват редица компании, които постигат големи резултати в областта на високите технологии.
Радев пое ангажимент президентската институция да приеме следващата бизнес делегация от Япония, която да се срещна с представители на българския бизнес. По думите на президента японските инвестиции са не просто средства, а модел за успешен бизнес.
Стратегическо партньорство
По-късно президентът Радев се срещне и с японския премиер Шигеру Ишиба. Българският президент бе посрещнат с военни почести в резиденцията на министър-председателя, след което се проведе среща между тях и двете делегации.
Радев и Ишиба подписаха Декларация за издигане на двустранните отношения между България и Япония на ниво стратегическо партньорство.
"С президента Румен Радев се съгласихме да издигнем отношенията между Япония и България - две държави, които споделят общи ценности и принципи - до ниво на стратегическо партньорство. В днешния свят, когато международната общност е изправена пред множество предизвикателства, сигурността в евроатлантическия и индотихоокеанския регион става все по тясно свързана. Никога досега не е било по-необходимо тясното сътрудничество между държави, които споделят общи основни ценности. В този контекст потвърдихме решимостта си да продължим тясното сътрудничество с България. Страна, която е членка на Европейския съюз и НАТО, която придава голямо значение на върховенството на закона и поддържането на международния ред, както в двустранен план, така и в рамките на международната сцена", каза министър-председателят на Япония.
На фона на наличието на квалифицирани специалисти и ролята на страната като регионален иновационен хъб, сътрудничеството в областта на новите технологии също набира скорост. В подкрепа на тези процеси се съгласихме да засилим икономическите връзки, включително чрез изпращане на японска бизнес мисия в реализиране в реализиране на други съвместни инициативи, посочи той.
Двете страни вече успешно реализират редица съвместни инициативи, в рамките на инициативата за сътрудничество в Западните Балкани, които носят конкретни ползи за региона. Например съвместното организиране на семинари за превенция на риска при бедствия. Потвърдихме ангажимента си да поддържаме и насърчаване на това сътрудничество и в бъдещето, подчерта Шигеру Ишиба.
Той подчерта, че двете страни могат да си сътрудничат в области като сигурност, икономика, култура, образование и други.
Държавният глава Румен Радев е на официална визита в Япония начело на делегация, в която са включени и представители на българския бизнес. Вчера Румен Радев бе на аудиенция при японския император Нарухито, с когото разговаряха в рамките на половин час в императорския дворец в Токио.