Той заяви, че там, където той е прочел тези мерки, те са наречени „20 идеи на експертите".
„Аз не виждам финансовият министър Симеон Дянков застанал зад тези мерки”, каза още Костов, цитиран от "Фокус". Той изказа предположение, че някой некоректен член на Тристранния съвет е изнесъл предварителна разработка на експерти и ги е дал на медиите, което според него е саботаж.

Вчера от синдикатите огласиха някои от проектомерките (според някои източници техният брой е 28, според други - 35): облагане с данъци на пенсиите, принудителна неплатена отпуска за държавните служители и за всички бюджетни служители – 2 седмици в годината; намаляване до минимум на полагаемия допълнителен платен отпуск за ненормирано работно време; намаляване на срока, за който ще се получава обезщетение за бременност и раждане от 410 календарни дни, както е сега - на 225 дена, и др.

Тези мерки няма да стимулират икономическата активност, а ще обрекат хиляди хора на глад и мизерия, коментира днес депутатът от Коалиция за България Драгомир Стойнев. По думите му правителството е решило да наруши социалния мир и да има протести подобно на наша съседна държава. Парите в социалната сфера не трябва да се разглеждат като разход, а като инвестиция, смята Стойнев.

Финансовият министър Симеон Дянков е неспособен да събере приходите в държавата и отстраняването му е най-добрата антикризисна мярка, отбеляза Антон Кутев от левицата.

В криза не трябва да бъдат налагани нови данъци, по-голяма тежест може да е контрапродуктивна, каза съпредседателят на Синята коалиция и лидер на СДС Мартин Димитров. Единственото решение е предлаганият от СДС антикризисен щаб, участниците в който трябва да решат кои разходи могат да бъдат спрени или отложени - например покупки за армията, да бъде съкратена ненужна администрация, смята той.

На свой ред КНСБ оцени придобилите публичност антикризисни мерки като вредни за социалния мир и заяви, че е възможно да преосмисли участието си в социалния диалог.

Приписваните на Министерството на финансите антикризисни мерки на правителството не отговарят на истината, заявиха обаче от пресцентъра на ведомството. „Документът”, който медиите цитират, не съществува и не е бил обсъждан. Това е опит да се създаде допълнително напрежение в условията на криза и да се провокират различни обществени слоеве, които са най-чувствителните от обществото.

В момента в МФ се правят много сериозни анализи и прогнози, на базата на които ще бъдат предложени действителните антикризисни мерки. На този етап работната група по антикризисния пакет дискутира повече от 100 идеи. Експертите анализират какъв би бил ефектът от приложението на всяка отделна мярка както върху доходите и жизнения стандарт на хората, така и върху изпълнението на бюджета.

До края на седмицата пакетът от мерки ще бъде представен на министър-председателя, след което ще бъде внесен за обсъждане в Съвета за тристранно сътрудничество, насрочен за понеделник. Проектът на документ ще бъде оповестен на широката общественост, едва след като бъде внимателно и коректно съгласуван със социалните партньори.

Осъзнаваме, че разпространението на тези „ужасяващи мерки” (според оценката на синдикатите - б.р.) цели да настрои обществото срещу икономическата политика на правителство и да подкопае бъдещата работа и общите усилия на правителството, синдикатите и работодателите в тази посока, се казва в съобщението.

Междувременно пресслужбата на Министерския съвет съобщи, че антикризисни мерки като "Намаляване от 410 на 225 дни на срока за получаване на обезщетение за бременност и раждане, облагане с 10 на сто на пенсиите над минималната" и т.н. не са предлагани от Министерството на финансите за обсъждане нито на Министерския съвет, нито на министър-председателя Бойко Борисов.
От правителството потвърдиха, че на днешното заседание министрите са обсъдили пакет от антикризисни и насърчителни мерки, който ще бъде предложен на разискване на социалните партньор.