Община Пловдив предоставя интегрирани социално-здравни услуги във връзка с ограничаване на разпространението и преодоляване на последиците от СOVID- 19 на общо над 2000 граждани в риск и с увреждания. Това стана възможно по проект "Патронажна грижа + в община Пловдив", съобщи Лилия Кичукова, ръководител на проекта.

Проектът е приключил на 1 март, но е удължен с още шест месеца, тъй като е преценено, че е значим и така общата му продължителност става 20 месеца. Стойността на целия проект е 4 262 486 лева, от които 2 823 558 лева са по вече завършения, който продължи една година, а 1 438 928 лева са по настоящия проект, обясни Кичукова. Тя добави, че целта на проекта е да се осигури подкрепа чрез предоставяне на патронажни грижи на възрастни хора над 54 г. и на граждани с увреждания, а също така и на социалните услуги, делегирани от държавата дейности.

Помощта се извършва в две направления. Едната услуга е възложена за управление на Дома за възрастни хора "Св. Василий Велики" - Пловдив, където се осигуряват 561 възрастни хора и граждани с увреждания, в това число и за лица, засегнати от COVID - 19. В домашна среда се оказва помощ на останалите до 2000 души, което е в рамките до два часа на ден и в зависимост от какво има нужда потребителят - пазаруване, готвене, почистване на дома, плащане на битови сметки.

Лилия Кичукова подчерта, че услугите се извършват качествено и отговорно и изрази надежда, че след приключването на този проект ще има възможност социалната подкрепа да продължи.