Съществен елемент на възпиращия и отбранителен потенциал е наличието на съвременни високотехнологични бойна техника и въоръжение. Това заяви днес заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, който откри международната конференция "Оборудване на механизираните формирования на страните от Източна Европа със съвременна бронирана техника" в хотел "Маринела".

Генерал-лейтенант Илиев припомни, че на срещата на върха на НАТО в Уелс всички съюзници са поели ангажимент за нарастване на разходите за отбрана на 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП), като 20% от тях са за ново въоръжение и техника и свързаните с това научни изследвания, а страната ни разработи Национален план за неговото изпълнение.

Заместник-началникът на отбраната посочи, че съгласно Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020 и Плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г., за изпълнението на изискванията в областта на бойната ефективност съществен принос ще има реализирането на трите основни инвестиционни проекта за модернизация на въоръжените сили.

Един от тях е Проектът за придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада от Сухопътните войски. По него са изпратени искания за предоставяне на оферти от четири компании. Предвижда се закупуването на 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи.

"Oкомплектоването с бойна техника на високо военно-техническо ниво в съответствие със съвременните изисквания за бойна ефективност, огневата мощ, мобилност, защитеност и оперативна съвместимост с аналогичните образци системи на въоръжение в страните-членки на НАТО, е основната цел на проекта за модернизация на Сухопътните войски", категоричен бе генерал-лейтенант Илиев.

В рамките на форума ще бъдат дискутирани новите изисквания по отношение на бронираната техника с оглед характеристиките на променящата се среда на сигурност, възможностите за сътрудничество при изграждането на отбранителните способности между страните от Източна Европа, както и направленията за задълбочаване на сътрудничеството между въоръжените сили и бизнеса в този процес.

В работата на конференцията, която продължава и в утрешния ден, с доклади участват експерти от Министерството на отбраната, Сухопътните войски и Института по отбрана "Проф. Цветан Лазаров".