Забраната на вейповете: Стъпка назад в борбата с тютюнопушенето
Електронните цигари отделят доста по-малко токсични вещества от цигарите и чрез тях във Великобритания се стопиха наполовина пушачите
Депутатите са напът да забранят изцяло електронните цигари в България. Водещият мотив е нелегалният пазар на вейпове (еднократни електронни цигари), чрез които младежите употребяват синтетични наркотици. Борбата с достъпа на непълнолетни до незаконни продукти действително е проблем в цял свят, който се решава по различен начин в различните държави. В цивилизования свят на фокус е по-строгата регулация на еднократните електронни цигари, като аргументите са свързни с лесния достъп на непълнолетните до тях, а и поради съображения за замърсяване на околната среда.
В много страни обаче законните електронни цигари са признато средство за намаляване на нивата на тютюнопушенето, а от там и на заболяванията, свързани с него, редом до други нови категории продукти, като устройствата за нагряване на тютюн и никотиновите паучове.
Учените за електронните цигари
"50% от пушачите на цигари биха развили поне едно заболяване, свързано с тютюнопушенето, през живота си. Електронните цигари са алтернатива, с която пушачите могат да намалят вредата от тютюнопушенето. Най-токсичните химикали, открити при конвенционалните цигари или не присъстват в електронните, или присъстват в много по-ниски нива", е заключението и на проф. Алън Бубис, професор по токсикология в Imperial College London. Бубис е автор на токсикологично проучване, направено по искане на британското здравно министерство. Според него електронните цигари могат да намалят вредата от пушенето не само за самите пушачи, но и за пасивните пушачи от уязвими групи, като децата и най-възрастни хора.
Примерът на Великобритания
Безспорният пионер и лидер в практиката с електронните цигари е Обединеното кралство - подкрепата на отказващите се от пушенето, замествайки го с електронни цигари, е последователна държавна политика, която вече дава резултат. За 12 години британците, които пушат цигари, са намалели наполовина и в момента делът им е приблизително 12% от населението или 6 млн. души, сочи национално изследване. Само 1 от 10 младежи в Кралството пушат цигари, което е рекорден спад.
Още през 2020 г. Агенцията по обществено здраве на Англия съобщи, че електронните цигари, в съчетание с психологическата помощ, е най-ефективното средство за отказване от пушенето в страната. Хиляди англичани успяват да спрат цигарите, като този подход е дал резултат при 60% до 74% от тези, които са направили опит да спрат пушенето, показва авторитетно изследване на учените от Кралския колеж в Лондон. В последната си кампания Swap to Stop (Замени, за да спреш) правителството осигури безплатно първите електронни цигар за пушачите, които искат за спрат да пушат, като по този начин ги стимулира да намалят тютюнопушенето.
Загрижени за употребата от младежите, и на Острова решиха да забранят вейпове -еднократните електронни цигари от юни 2015 г., но в същото време здравните програми продължават да подкрепят електронните цигари като резултатна мярка срещу продължаващо пушене сред пълнолетните пушачи.
Страните на бързата писта за елиминиране на пушенето
Така както електронните цигари, така и други нови бездимни алтернативи имат огромна роля в намаляването на тютюнопушенето и в държавите, които ги използват като инструмент в борбата с цигарите, и са тези, които отбелязват най-голям напредък.
"По-либералните регулации за бездимните алтернативи намаляват нивата на тютюнопушенето в съответната държава", категоричен е проф. Питър Хайек, директор на Института по обществено здраве Улфсън в Университета "Кралица Мери" в Лондон. Освен Великобритания, Хайек посочва Швеция, която освен, че свали процента на пушачите до 5%, намали и рака на белия дроб до най-ниските нива в Европа, замествайки цигарите със снус (пакетчета с тютюн) и никотинови паучове (пакетчета с целулозни фибри с никотин).
Друг пример на отличник в борбата с тютюнопушенето е Япония - където продажбите на цигари са спаднали с над 40% след навлизането на устройствата с нагряване на тютюн на пазара.
Екстремни мерки, като предвиждат пълна забрана на електронните цигари у нас може да забави намаляване на тютюнопушенето. "Видяхме успеха в борбата с пушенето, когато дадем на хората алтернатива. Не трябва да ограничаваме пушачите от правото им да имат избор за намалена вреда", посочва и Дейвид Суинър, професор по психология в Юридическия факултет и председател на консултативния съвет на Центъра за здравно право, политика и етика към Университета на Отава.
* Авторът Гергана Павлова е експерт в сферата на регулациите на тютюневите продукти и научните изследвания в тази област. Изразеното мнение е изцяло лично.
НАЙ
Стотици смъртни заплахи срещу майката на задържаната за насилие над животни Габриела
Напрежението в Кочани ескалира: Разбиха кафене на собственика на опожарения клуб (видео)
Белият дом: Само заради САЩ французите днес не говорят на немски
Шофьорът с рекордните 4,33 промила казал, че пие по две бутилки ракия на ден
От София до Кочани: Трагедиите на Балканите, където никой не спазва правилата
Стотици смъртни заплахи срещу майката на задържаната за насилие над животни Габриела
Зеленски обяви успешен тест на украински дрон с обсег 3000 км
САЩ се оттеглят "тихо" от групaта за разследване на руски престъпления срещу Украйна
Властта с поправки на НК: До 10 г. затвор и до 20 000 лв. глоба за жестокост към животно
Електроцентрала по границата с Украйна ще е тема на разговора на Тръмп с Путин