При продажба на кола да не се предоставя бележка за платен данък. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменя и Законът за местните данъци и такси.

При сделка за придобиване на автомобил нотариусът ще може да проверява дали лицето има задължения за данък върху превозното средство.

Това ще става чрез достъп до система с автоматизиран обмен на данни. Тя ще се поддържа от Министерството на финансите. Мотивът на вносителя - финансовото министерство, е намаляване на административната тежест.

Законопроектът предвижда още в 7-дневен срок след извършване на сделката за превозното средство нотариусите да уведомяват съответната община за прехвърлянето. Заедно с това ще предоставят и допълнителна информация за размера на заплатения данък. Същите мерки ще се извършват и при прехвърляне на имот.

С промените се уеднаквява облагането на леки и товарни коли до 3,5 тона. С това се цели да се пресекат измамите при регистрацията основно на джипове и по-мощни лимузини като товарни. Често в такива случаи разликите в данъка за един и същи модел, но с различна регистрация, достигала 100 пъти.

По данни на вътрешното министерство към средата на април 2018 г. у нас са регистрирани 308 260 лекотоварни автомобила. Според промяната те вече ще се облагат както леките - според мощността, годината на производство и екокомпонента, а не според товароносимостта.