До края на годината Столичната община започва налагане на ипотеки за лошо стопанисвани сгради, обявени за недвижима културна ценност. Това съобщи главният архитект на София Здравко Здравков пред БНТ.

Ако собственикът е глобен три пъти за бездействие при опазването на имота, общината ще го ремонтира за собствена сметка.

Официално предупреждение вече е изпратено до един от собствениците на "Захарна фабрика", но засега ще им бъде наложена глоба от 200 хил. лв. Собственикът е подал възражение и е изразил готовност да започне реставрация.

Видът на някогашната "Захарна фабрика" днес оставя горчивина. 32 години след обявяването ѝ за паметник на културата най-здравото нещо тук сякаш е високата ограда. Именно тя и охраната спират свободния достъп до сградите с липсващи покриви и зеещи прозорци.

Отношението на различни собственици през годините към имота, обявен за недвижима културна ценност, е причина за неговата разруха.

Предишните собственици получават три глоби - една от 50 хил. лв. и две от 100 хил. лв. От края на 2016 г. "Захарна фабрика" има нов стопанин. През август тази година на свой ред и той получава покана от Столичната община да започне реставрация на комплекса. Предупреждението гласи, че ако това не стане в определения срок, имотът ще бъде ипотекиран и ремонтиран, съгласно закона.

"Тези предписания не са изпълнени. Установено е на 24 август, че не са изпълнени. Предстои да направим един протокол и да пристъпим към нова санкция. Съответно в закона вдигнахме санкциите от 100 на 200 хил. лв. на юридически лица, така ще бъде наложена най-високата санкция", коментира главният архитект Здравко Здравков.

Фирмата собственик на по-голямата част от сградите в "Захарна фабрика" твърди, че на 24 август е изпратила отговор до Столичната община, в който разяснява какви действия са предприети във връзка с поканата за доброволно изпълнение.

В него компанията възразява срещу поканата и обяснява, че е необходимо технически време за реставрационните работи. Намеренията за възстановяване на "Захарна фабрика" доказват и други документи.

На 20 август настоящият и предишният собственик се договарят за прехвърлянето на правата на реставрационен проект. Малко преди продажбата на комплекса той е одобрен от Министерството на културата. Остава да получи зелена светлина и от Столичната община. Ако бъде реализиран, в Захарна фабрика ще видим спортен, културен и търговски център.

Междувременно в Общината мислят как да поощрят добросъвестните собственици на недвижими културни ценности.