Служебният премиер Стефан Янев заяви, че правителството не предприема никакви стъпки за въвеждане на задължителната ваксинация. Коментарът му дойде на фона на новите ограничителни мерки, предложени до здравния министър от главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

"Искам да опровергая всякакви видове спекулации, че търсим начин за задължителна ваксинация. Няма такова нещо. Това е право на всеки един да решава кака иска да управлява личния си живот и личното си здраве. В тази посока не правим никакви стъпки. Появиха се идеи за ваучери и допълнителни стимули. Това е личен избор и ако човек не иска да поеме тази отговорност, той няма да иска да се ваксинира", коментира премиерът по време на посещението си в Медицинския университет, където беше заедно с министъра на образованието Николай Денков.

"Нашата философия като правителство е всички мерки, които се взимат, да бъдат безкрайно щадящи за бизнеса. Животът трябва да тече нормално независимо от ситуацията. Ние сме достатъчно отговорни да вземем и индивидуални мерки в случай на необходимост", допълни министър-председателят.

Той отчете, че ваксинационната кампания е довела до определени резултати.

"Имаме повишаване на ваксинирането на хората над 60-годишна възраст, които се предполага, че са по-податливи и по-лесно биха могли да бъдат инфектирани от нова COVID вълна. Да кажем, че тази част е изпълнена", каза още Стефан Янев. 

Премиерът успокои, че се предприемат и необходимите мерки за укрепването на здравната система според плана на Министерството на здравеопазването. 

"Там, където е необходими да бъдат разкрити нови клиники в болниците, ще бъдат открити такива. Финансирането на допълнителната здравна помощ е въпрос, който е част от актуализацията на бюджета и се надявам тя да се случи и тези пари да бъдат осигурени", добави той.

Просветният министър проф. Николай Денков пък още веднъж повтори, че желанието на МОН е да започне присъствено учебната година, със сигурност това ще стане за първолаците. Все още обаче до 15 септември има време и министърът не пожела отсега да се ангажира категорично какво точно ще реши министерството.

"Навсякъде, където е възможно, учебната година ще започне присъствено. Гарантирам го за първокласниците, ако е възможно, ще го направим и за другите ученици. Това, което сме написали в насоките, е, че първо в онлайн обучение ще излизат високите класове - 10, 11 и 12 клас, ако се налага - и 8, и 9 клас", обясни той.

Предвидено е при тежка ситуация да се осигурява 50% присъствие на учениците. Как ще се случва това, зависи от конкретното училище. Единият вариант е да се премине на две смени, а другият - ротация на паралелките след съгласуване с МОН, обясни Денков.

Снимка: "Булфото"

Двамата с премиера посетиха Центъра по молекулна медицина и Катедрата по медицинска химия и биохимия в Медицинския университет - София.

Поне 3 милиона лева са необходими за генериране на първите 1000 генома, с които България ще участва в проекта "Геномът на Европа" във връзка с инициативата "1+ милиона европейски генома" (1+MГ).

Снимка: "Булфото"

Парите ще бъдат осигурени от държавата в рамките на Национална пътна карта за научна инфраструктура 2017-2023 г. До края на тази година ще бъдат отпуснати 1 млн. лв., останалите 2 млн. лв. ще бъдат заложени в бюджета за 2022 г.

Снимка: "Булфото"

Целта е националните колекции да образуват "Геномът на Европа" - референтна база данни за изследвания и иновации в здравеопазването, която ще помогне за превенцията и лечението на много социалнозначими заболявания като рак, диабет, болести на сърдечно-съдовата система.