Пореден протест с искане за референдум за приемане на еврото и срещу правителството се провежда днес в "Триъгълника на властта" в София на фона на третия вот на недоверие, иницииран от "Възраждане" във връзка с фискалната политика на кабинета "Желязков". Организаторите обявиха, че ще направят опит да блокират парламента, докато вътре се гласува исканата оставка на правителството. Те последователно окупираха и двата входа на НС, като веднага след гласуването, което бетонира кабинета, щурмуваха служебния вход, а при сблъсъка имаше паднал на земята полицай.

Всички снимки от протеста ВИЖТЕ ТУК>>>

Малко след 12 часа протестиращите окупираха парадния вход на Народното събрание. "Борисов, позор, оставка и затвор", "Не на еврото!", "Мафия" скандират те, а организаторите призовават присъстващите да се приближат по-напред "защото тази сграда е на народа".

Те настояваха пред полицейското множество, което бе завардило входа, че искат да влязат вътре "за да кажат да депутатите какво мислят за тях".

Малко по-късно събралите са хора се отправиха към района на БНБ и задния вход на НС, откъдето влизат депутатите.

"Борисов, приключвай с тази агония! Приключвай това правителство - никой не го иска, ненужно е, вредно е, за няколко месеца то извърши национално предателство. Оставка!", призова един от говорителите на протеста на мегафона.

Стопкадър: Евроком

"България няма пари и каквото и да казва Петкова, хазната е празна. Те ще опитат да направят всичко възможно да удържат до 8 юли, за да не се види колко оглозгана е България. Ще им позволим ли да заробят отново България? Ще бъдем тук и ще направим каквото е нужна, за да спасим родината си", каза адвокат Румяна Ченалова.

"Нека помолим полицаите да се отдръпнат, за да стигнем до нашите народни представители и да гласуваме вота на недоверие", призова друг от говорителите минути преди насрочения в зала вот, а множеството направи опит да се приближи към задния вход на парламента, охраняван от плътен кордон от десетки униформени.

Стопкадър: Евроком

Веднага щом се разбра, че кабинетът е оцелял при гласуването, полицай беше повален на земята, шлимът му беше отнет, а протестиращ започна да плюе и да скача върху предпазното средство.

Стопкадър: Евроком

След сблъсъците останалите на площада част от протестиращите отново се преместиха пред главния вход, а други се отправиха към БНТ, където организаторите призоваха също да се протестира.

Снимка: Булфото

Пристигналите на "Сан Стефано" 29 зоват за оставката на Емил Кошлуков.

Междувременно немалка част от столичния център е заварден от полиция, за да се предотвратят протести пред знакови сгради като тази на Европейската комисия.

Полицай, охранявал протеста, е откаран в болница

Полицай, който е част от охраната на протеста, провеждащ се в центъра на София, припадна и бе транспортиран в Медицинския институт на МВР, съобщиха за БТА от Центъра за спешна медицинска помощ - София. По първоначални данни униформеният е с високо кръвно налягане и високи стойности на кръвната захар.

Снимка: БТА

Един човек е арестуван от полицията заради хулигански действия по време на протеста в София, съобщиха от СДВР. Друг е бил отведен от екипите на МВР, но е освободен на място.

И двата протеста - този пред НС и този пред БНТ - приключиха малко преди 15 ч.

Събитието бе под надслов "Блокада на НС за оставка"/"Искаме си лева, искаме си референдума" и е организирано от комитет "Български лев". Сред лидерите на протеста бяха политикът и общественик Страхил Ангелов, журналистът Недялко Недялков, бившата съдийка и настоящ адвокат Румяна Ченалова и др. Той бе подкрепен и от "Възраждане", откъдето апелираха в социалните мрежи хората да се съберат на "Дондуков" 1 "и да блокираме Народното събрание". На протеста имаше и знамена на движение "Будител".

Стопкадър: Евроком

Полицейското присъствие в района на "Триъгълника на властта" бе засилено, а трафикът беше затруднен. Част от автомобилите на униформените са от други градове на страната, съобщи БТА.

Снимка: БТА

Двама мъже, на 21 и на 43 години, са били задържани по времето на протеста в централната част на София заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда, съобщиха в края на деня от МВР.

Справка в полицейските регистри показва, че по-възрастният мъж е с множество криминални прояви - притежание на наркотични вещества, кражби, управление на превозно средство след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство, унищожаване и увреждане на чуждо имущество, както и противозаконно отнемане на лек автомобил, посочиха от МВР.

По време на протестните действия трима полицейски служители са получили различни наранявания. На пострадалите е оказана съответната медицинска помощ и те са освободени за домашно лечение.

От миналата седмица, когато пред парламента и МС отново имаше протести срещу еврото, там е издигнат и палатков Град на лева. Именно тогава организаторите съобщиха, че това ще бъдат последните мирни акции в защита на лева.

"Днес ще бъде последният мирен протест, ако властта продължава да се прави на глуха", заяви на 28 юни един от организаторите - бившият депутат от БСП Страхил Ангелов, който обяви управляващите за нелегитимни. "България е окупирана държава, защото ни управляват колониални наместници. Трябва да започнем антиколониална революция, в противен случай България няма да я има", каза той. "Защитата на суверенитета минава през оставка на това правителство", категоричен е Ангелов, а думите му тогава предизвикаха възгласи "оставка".

Снимка: БТА

Другият инициатор на протеста от Гражданския комитет за запазване на лева - Недялко Недялков, предупреди протестиращите, че вече преминават от думи към дела. "От тази вечер изграждаме Град на лева до оставка на кабинета, ще блокираме центъра на София", закани се той. "Исканията са абсолютно ясни - оставка и референдум за българския лев", каза Недялков.

Същата вечер възникна напрежение пред Столична община, където се премести първоначално мирният протест в Триъгълника на властта, който стигна до "Московска" 33 след шествие по бул. "Дондуков". Противниците на еврото бяха изтласкани далеч от сградата на местната власт и в знак на протест няколко души запалиха знамето на ЕС пред очите на силите на реда, които ги изтласкаха на голямо разстояние от сградата на СО, за да не посегнат на украинския флаг, спуснат пред фасадата.

Стигна се до сблъсък със силите на реда и бутане, но гражданите не успяха да пробият полицейския кордон. Впоследствие някои от тях заявиха, че са напръскани с лютив спрей. Сред тях беше и Румяна Ченалова, която потърси медицинска помощ в "Пирогов". 

Преди да се стигне до ескалацията на напрежението множеството скандираше "Оставка" и опита да пробие кордона. Силите за борба с безредиците издигнаха щитове, свалиха шлемовете пред лицата и не допуснаха хората да се доближат до сградата. Протестиращите бяха изтласкани на десетки метри далеч от сградата, в близост до църквата "Св. София" и в градинката.  

Снимка: Булфото