Министър Николай Денков обясни защо МОН не е въвел тестването на учениците като начин за повишаване на безопасността в училище и запазване на присъственото обучение. По думите му преди 15 септември е разговарял с родителски организации и с учителите, и тогава не е имало никакво желание да има подобни мерки, като днешните, в училищата.

"Никой нямаше да приеме в началото на учебната година мерки, като сегашните, защото заболеваемостта тогава беше много ниска. В момента вече имаме абсолютно всички аргументи, които нямахме на 15 септември: че нямаме никакъв шанс да вкараме децата в училище, без строги мерки и това да не предизвика епидемичен взрив. Това направихме около 15 септември - вкарахме децата в училище с "меки" мерки, срещу които също имаше голяма съпротива, и от 20 септември до 20 октомври вдигнахме заболеваемостта пет пъти в училищата", коментира образователният министър по БНТ.

Той обясни, че учениците не могат да бъдат тествани пред училищата, има заповед, подписана от образователния и от здравния министър, в която се посочва, че тестовете се правят вътре в класната стая, по определен ред и от екип. Малките ученици и доброволците, които помагат за тестването, влизат с маските в клас, прави се тестването и ако има положителен тест, тези деца се отделят, а всички останали продължават да учат, защото това са само скрининг тестове.

24 часа имат родителите на детето, което е с положителен тест, с помощта на личния лекар и с направление от него, да направят лабораторен тест - бърз антигенен или PCR тест, и ако той е положителен, едва тогава се карантинира паралелката, каза образователният министър.

Министър Николай Денков обясни как ще се съхраняват и изхвърлят използваните тестове в училищата. "Отрицателните проби, както е описано в заповедта, не се водят на специален режим, събират се в чували и се изхвърлят в кофите за боклук. Само положителните проби са на по-специален режим, те трябва да бъдат сложени в пластмасови контейнери и трябва да бъдат извозени до регионалните здравни инспекции", каза образователният министър.

От редица столични училища педагози и родители се похвалиха, че тестването е преминало за не повече от десетина минути, а децата и педагозите са се справили.

Доц. Любомира Гломб и нейни колеги пък са били доброволци днес в Седмо училище в София и са правили тестове, за да помогнат на учителите. 15 студенти от Медицинския университет в София са написали писмо, в което изразяват желание, че искат също да се включат като доброволци в тестването на малките ученици, съобщи министър Денков.

Той потвърди, че не всички ученици от първи до четвърти клас днес се връщат за присъствено обучение, защото тестовете не пристигнаха в складовете, както се очакваше в понеделник. "Има нова поръчка от Министерството на здравеопазването за много повече тестове и когато тестовете пристигнат в складовете, имаме организацията и за един ден те ще бъдат разпространени в останалите области, и ще могат да започнат да учат присъствено и другите малки ученици", обясни служебният министър на образованието и науката.

Той обясни, че три са условията, за да се върнат в клас малките ученици. Трябва децата да се тестват, да има осигурени щадящи тестове за това и родителите да са съгласни с тестването на учениците. "Ако едно от тези три условия не е изпълнено, се продължава, както досега, с онлайн обучението", отбеляза образователният министър.