Вече са продадени 13 000 електронни винетки, конвертирани са 47 000 хартиени стикера, съобщава агенцията "Пътна инфраструктура" /АПИ/.

От 1 януари 2019 г. в България се въвежда електронна винетка за ползване на платената пътна мрежа, се припомня в съобщението.

За тежкотоварните автомобили над 3,5 тона е-винетките ще са валидни до 15 август 2019 г. включително. От 16 август 2019 г. за тях се въвежда тол като съвременен начин за събиране на такси.

От началото на продажбата на е-винетки на 17 декември 2018 г., вече са купени 13 000 за 1,3 млн. лв. Цените на всички видове винетки остават непроменени и през 2019 г., се посочва в съобщението.

Отбелязва се, че с влизане в сила на е-винетката отпада необходимостта да се залепва хартиен стикер на предното стъкло на пътното превозно средство. При проверка от контролните органи на пътя, шофьорите не са задължени да представят документ, удостоверяващ купена e-винетка.

Хартиените винетни стикери, купени през 2018 г., които изтичат след 1 януари 2019 г., запазват своята валидност. Шофьорите трябва да ги запазят, залепени на предното стъкло на автомобила, до датата, на която изтичат, посочват от АПИ.

Сайтът bgtoll.bg дава възможност за конвертиране на валидните хартиени винетки към електронни, като операцията не е задължителна. Тя обаче се препоръчва за улеснение при пътуването. При спиране от тол контрола, шофьорите няма да се смятат за нарушители, след като имат валидна винетка, залепена на стъклото. Досега през bgtoll.bg са конвертирани 47 000 хартиени винетки, информират от АПИ.