Започнаха протестите на превозвачите в големите градове на страната. На много места движението е затруднено, но не е блокирано напълно. Част от недоволните обаче плашат с пълна блокада. Исканията на протестиращите са за намаляване на акциза на горивата с 50%, премахването на биодобавката, както и отлагане на планираното разширяване на тол системата.

Вижте снимки от протестите в големите градове ТУК

Колона от тирове и камиони се сформира на входа на София откъм магистрала "Тракия" при парк "Врана" рано сутринта, като шествието трябваше да стигне до Министерския съвет през Ботевградско шосе, но колоната от автобуси и камиони не беше допусната от полицията по-далеч от района на "Врана" на магистрала "Тракия", при входа за столицата.

Пътят при парка "Врана" е блокиран от камионите на протестиращите. Осигурена е лента за придвижване на автомобили, съобщиха от МВР. Пътна полиция регулира движението, като е осигурена възможност за пренасочване на част от потока автомобили и през Елин Пелин.

Затруднено е и движението на "Цариградско шосе" в София, където също преминаха десетки камиони и автобуси. 

Представители на протестиращите превозвачи организираха брифинг за медиите, на който заявиха, че утре и в следващите дни няма да протестират, но на 18 май "ще дойдем с всички наши камиони и автобуси".

"На 18 май ще бъде преустановен превозът на пътници и доставки. Ние преустановяваме нашата дейност", каза Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи.

По повод недопускането им от полицията в центъра на София, Милтенова заяви, че правителството е погазило Конституцията и правата на българските граждани. "В разрешението от Столичната община е записано, че ние имаме право на протестно шествие, това право ни беше отнето", посочи тя.

Протестиращите посочиха още, че ще стоят в района на "Врана" до 22:00 часа днес. Те потвърдиха позицията си, че искат преговорите с управляващите да се провеждат само пред медиите.

Превозвачи от Благоевград също се включиха в днешния протест на транспортния сектор у нас, като от сутринта десетки тежкотоварни автомобили и автобуси се събраха при 88-ия километър на автомагистрала "Струма".

Малко по-късно камиони и автобуси тръгнаха в колона по магистрала "Струма", след което преминаха няколко пъти през кръговото кръстовище на главен път Е-79 след Благоевград в посока Симитли, но без да блокират пътя.

Камиони на протестиращи затрудниха и трафика по "Струма"

Снимка: БТА

Колоната от протестиращи, обаче, предизвика затруднения движението, поради което от Областната дирекция на МВР съобщиха, че пътуващите могат да ползват обходния маршрут Благоевград - с. Железница - Симитли - пътен възел при с. Черниче и обратно.

Десетки превозвачи от Ямбол и Сливен излязоха на протестно шествие и по автомагистрала "Тракия". Идеята е да образуват "подвижна тапа", с която да затруднят движението.

Над сто тежкотоварни автомобили, камиони и автобуси образуваха около 7 км колона в участъка между двата пътни възела в района - Кабиле и Зимница, преминавайки в двете посоки със скорост около 20 -25 км/час.

"Дефакто тези толтакси са безмислени. Вместо да обхванат транзитния трафик, те обхванаха вътрешния и винетката от 135 лв. стана над 1000 лева на месец на камион", каза пред репортер на БТА организаторът на протеста Николай Георгиев.

"Транзитният трафик от Турция до Русе плаща 8 лв., а ние плащаме 38 лева", допълни собственикът на транспортна фирма Теодор Тодоров.

Всичките шест входа на Пловдив също са блокирани от тежкотоварни камиони. Тежкотоварните автомобили са паркирани в крайните десни ленти на булевардите "Асеновградско шосе", "Пазарджишко шосе", "Карловско шосе", "Голямоконарско шосе" и "Цариградско шосе".

На "Асеновградско шосе" се пропускат автомобили само през най-лявата лента. Това доведе до образуването на дълга колона. Очаква се в протеста в града да се включат 300 камиона.

Стотици тежкотоварни автомобили затрудниха движението на част от входно-изходните пътни артерии на Пловдив

Снимка: БТА

Настояваме правителството да изпълни трите ни искания, които да действат за период от шест месеца: да отпадне биодобавката от горивата, 50-процентово намаление на акциза на горивата и мораториум върху вдигането на цената на пътните такси и обхвата им, каза за БТА Илия Костурски, собственик на транспортна фирма.

Снимка: БТА

Исканията ни имат социална насоченост, защото непрекъснатото увеличаване на цените на продуктите и на горивата влияят пряко върху всички като потребители, каза Костурски. По думите му, ако се приложат исканията им, цената на горивата може да падне между 40 и 45 стотинки. Няма да се намалят цените, но ще спрат да се повишават, коментира Костурски.

От община Пловдив съобщават, че тежкотоварни камиони през днешния ден ще бъдат разположени на булевардите "Кукленско шосе", "Асеновградско шосе", "Пазарджишко шосе", "Карловско шосе", "Голямо Конарско шосе" и "Цариградско шосе".

Протест на превозвачите се състоя и в Русе. Камионите направиха автошествие по международното шосе до граничния пункт "Дунав мост", придвижвайки се със скорост от 20 км в час, и обратно до изхода за София. 

Този път колоната мина и по участък от пътя Русе-Силистра, където обичайно се струпват опашки от изчакващи тирове.

Превозвачите в Бургас няма да блокират пътища. Протестът им започва в 11 часа с шествие по кръговите кръстовища и околовръсния път.

Превозвачи протестираха и в Бургас

Снимка: БТА

От общинския превозвач "Бургасбус" също предупредиха, че трябва да бъдат взети спешни мерки или за намаляване цените на горивата, или за компенсации, защото в противен случай това ще доведе до драстично увеличение на цената на билетите. На този етап обаче те няма да се включат в реални и протестни действия.

В останалите градове мирните протести също ще се проведат в централната градска част.

Заявката от последните дни беше, че недоволството ще започне с блокиране ключови булеварди в София и други големи градове - Пловдив, Варна, Русе, Плевен и Благоевград, от тежкотоварни автомобили. От бранша твърдят, че правителството не иска да преговаря. 

Стотици тежкотоварни автомобили затрудниха движението на част от входно-изходните пътни артерии на Пловдив

Снимка: БТА

Миналата седмица се проведе среща между превозвачите и премиера Кирил Петков, на която трябваше да бъдат обсъдени мерки срещи поскъпването на горивата, но разговорите приключиха със скандал.

Близо 100% от представителите на българския транспортен сектор обявяват ефективни протестни действия от днес, 10 май, съобщиха от Съюза на международните превозвачи.

Протести има и във Варна

Снимка: БТА

Транспортният бранш продължава да настоява за оставките на вицепремиерите Асен Василев и Гроздан Караджов, както и на транспортния министър Николай Събев. Бездействието и безхаберието им са причината да ги искаме, каза Илия Костурски. Той подчерта, че протестиращите нямат никакви политически искания и амбиции, не искат да пада правителството, "а да си свърши работата".

Протест на хората от бранша на превозвачите ще се състои и утре.

Стачните действия са подкрепени от Асоциация на българските предприятия за международни превози и пътища (АЕБТРИ), Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт, Българско обединение на шофьорите, Европейски транспортен клъстер, Камара на автомобилните превозвачи в България, Конфедерация на автобусните превозвачи, Национално сдружение на Българските превозвачи и Съюз на международните превозвачи.