В празничните прояви за 24 май се включиха множество ученици, преподаватели, студенти, учени, политици и общественици.

В София празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с голямо шествие и празнична програма пред Народната библиотека.

Ученици рецитираха стихотворението "Аз съм българче", а в началото на церемонията бе извършен църковен водосвет.

По повод 130 г. от написването на химн "Върви, народе възродени" и 50 г. от поставянето на паметника Кирил и Методий пред библиотеката сборен хор от софийски училища, както и граждани и гости на столицата се включиха в масово изпяване на химна.

Вижте снимки от празничните прояви в различни градове >> 

Отбелязването на празника започна в 10:30 часа с шествие от пл. "Независимост" и стигна до паметника на светите братя пред Народната библиотека. В него се включиха премиерът Кирил Петков и министърът на културата Атанас Атанасов. 

Преди началото на шествието министърът на образованието и Николай Денков заяви, че 24 май е празник, който обединява българите.

"Духовността, българския дух, българското знание може да обедини всички в тази държава. Второто е, защото България може да се гордее, този акт на разпространение на българската азбука, книжовност, всъщност е най-големият ни принос в световната култура и история."

В началото на церемонията гвардейци поднесоха цвета на паметника на светите равноапостоли. Същото направиха и много граждани и гости на София, известни личности.

Празнично слово произнесе поетът Иван Ланджев, а водещ на събитието бе актрисата Силвия Лулчева.

На церемонията присъстваха политици, кметът Йорданка Фандъкова, ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков.

Пред Народния театър "Иван Вазов" се проведе празничен концерт-спектакъл, организиран от Регионално управление на образованието - София град, в който 500 ученици от столичните училища представиха на голяма сцена български народни песни и танци.

Спортен клуб "Левски" отбелязва днес 108-ия си рожден ден, като стотици привърженици на "сините" се събраха пред могилката в близост до НДК и пред 22-ро училище (бившата 2-ра мъжка гимназия), където е бил основан клубът на 24 май 1914 година от група ентусиазирани ученици.

В Пловдив президентът Румен Радев връчи на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" плакет "Св. св. Кирил и Методий" - за високи постижения в обучението, както и за издигане престижа на висшето образование. Това стана в залата на Драматичен театър - Пловдив, където висшето училище отбеляза три важни годишнини - 60 години от създаването си, 300 години от рождението на патрона си Паисий Хилендарски и 260 години от написването на "История славянобългарска", предаде БТА.

Държавният глава се обърна към студентите, като ги поздрави за избора им да следват в Пловдивския университет. Той подчерта, че висшето училище е храм не само на знанието, а и на духа. "Ваша отговорност е да го пазите чист и неподправен", каза Радев. По думите му, редом с усвояването на знания, задача на студентите е да разширяват българското духовно пространство, където и да отидат по света. Живейте и работете така, че Хилендарският монах никога да не задава въпроса "поради що се срамиш да се наречеш българин", допълни държавният глава.

В празничното шествие във Варна се включиха 119 блока от училища, университети, научни и културни институти. Преди да бъде дадено началото на шествието на централния площад, носещ името на светите братя Кирил и Методий, бе издигнат националният флаг, а над 400 възпитаници на фолклорни школи и паралелки по изкуствата извиха кръшни хора. В небето над Варна полетяха гълъби и цветни балони с буквите на азбуката.

Хиляди ученици, учители и родители шестваха в Русе за 24 май. В парада се включиха Общинският духов оркестър с диригент Димчо Рубчев и барабанчиците от Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов".

Участниците, разделени в два лъча, се събраха на централния площад, където бяха приветствани от кмета на Русе Пенчо Милков. "Днешният ден събра Русе, събира българите. На тази светла дата ние празнуваме азбуката си", каза Милков.

След това ученици изпяха заедно общонародния училищен химн "Върви, народе възродени". Празникът продължава с концерт.

Стогодишна икона на светите братя Кирил и Методий, съхранявана в храма "Света Троица", по традиция поведе празничното шествие в Добрич. Вазовите стихове "Аз съм българче" и завет да пребъде българското слово прозвучаха с детски гласове пред паметника на създателите на българската азбука.

Вярата в науката и образованието, буквите и знанието са ни спасили в мрачни времена, каза в словото си на празника кметът на Добрич Йордан Йорданов. Тази година, отбелязвайки 150-летието от създаването на първото класно училище в Добрич, още повече разбираме, че в думите е силата. Разбираме колко пагубно е невежеството, добави Йорданов. По думите му, в днешното объркано време просветата и културата са пътят, който трябва да следваме, за да живеем в разбирателство.

Празнично шествие премина по централната градска улица до площад "Независимост" в Търговище - в него се включиха областни и общински ръководители, представители на културни и образователни институции.

В поздрава си кметът на общината Дарин Димитров подчерта, че 24 май е празник, който винаги ни е обединявал и днес е по-актуален от всякога. Защото в дните на трудности и изпитания, в които живеем, е така необходимо да се обърнем към корените си, към родните език, писменост и култура, допълни той.

На площад "Свобода" се изви цветно празнично хоро. Звучаха народни ритми, а хората на Търговище уловиха ритъма и заедно празнуваха светлия ден на духовността.

С многолюдно шествие и изпълнение на "Върви, народе възродени!" от десет хорови формации бе честван празникът в Плевен. Пред паметника на създателите на българската азбука свещеници отслужиха тържествен водосвет, бяха поднесени венци и цветя. Слово по повод празника произнесе кметът на община Плевен Георг Спартански.

Хиляди се включиха в тържественото шествие във Велико Търново. Над 1000 деца, ученици, студенти, учители и преподаватели, дейци на културата и изкуствата, жители и гости на града изпълниха главната улица от площад "Велчова завера" до пространството пред паметника "Майка България".

Хиляди се включиха в тържественото шествие във Велико Търново, посветено на 24 май

Снимка: БТА

Празнично шествие с 25-метров национален трибагреник, носен от повече от 70 ученици - отличници и носители на награди от национални и международни състезания, конкурси и олимпиади, премина по улиците на Враца. Шествието тръгна от площад "Македония", премина по пешеходната зона на булевард "Никола Войводов" и стигна по площада пред сградата на Общината и паметника на Солунските братя, където се състоя тържество по повод празника. В него се включиха кметът на Враца Калин Каменов, културни дейци, ученици, студенти, стотици граждани на Враца. 

Враца отбелязва 24 май с празнично шествие с 25-метров национален трибагреник, носен от повече от 70 ученици

Снимка: БТА

Стотици габровци, гости на града и випускници участваха в празничното шествие на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дефилираха габровските детски градини и училища, Техническият университет, просветни и културни институции.

Габрово е мястото, от което започва модерното, светско образование. Благодарение на редица наши родолюбиви съграждани, посветили живота и отдали сърцето си на духовното извисяване на българите, градът ни се превръща в люлка на образованието и във важен духовен център през Възраждането. Такъв е и днес, каза в приветствието си зам.-кметът Невена Минева.

Жители и гости на Исперих с общоградски празник отбелязаха 24 май. Днешният ден е и празник на Лудогорския град. Пред паметника на Хан Аспарух, на централния площад деца и ученици от училищата изнесоха празничен спектакъл. Кметът на Община Исперих инж. Белгин Шукри награди абитуриентите отличници и децата, представили достойно общината на национални състезания и конкурси.

Пред паметника на Хан Аспарух, на централния площад в Исперих деца и ученици от училищата изнесоха празничен спектакъл

Снимка: БТА

С шествие на представителните блокове на учебните заведения, в Кърджали започнаха тържествата по случай 24 май. По традиция шествието поведоха ученическият гвардейски отряд и фанфарният духов оркестър при ЕГ "Хр. Ботев" и мажоретният състав при СУ "От. Паисий". Празничният ритуал се проведе пред Паметника на освободителите в Градската градина.

"24 май е символ на достойнство, традиция и духовност! Достойнство - защото честваме азбуката, която сме дали на света и се нареждаме сред признатите народи на Европа със самочувствие, образованост и културна независимост. Традиция - защото е най-дълго празнуване на уникалния празник в историята - повече от 200 години. Духовност - защото е празник на културата, науката и знанието", каза в словото си кметът д-р инж. Хасан Азис.

С тържествен концерт на открита сцена на площад "Георги Измирлиев - Македончето" Благоевград отбеляза 24 май

Снимка: БТА

С тържествен концерт на открита сцена на площад "Георги Измирлиев - Македончето" Благоевград отбеляза 24 май, който е и празник на града. Преди началото на концерта ученици от благоевградските училища шестваха по централните улици на града до централния площад. Пред стотици зрители на сцената излязоха Камерна опера - Благоевград, Биг Бенд - Благоевград, ансамбъл "Пирин", танцови състави, спортни клубове, ученици от различни училища и деца от детските градини в града. Концертът завърши с общо изпълнение на песента на Димитър Янев "Песен за Благоевград".

С връчване на ежегодните персонални награди "Св. Св. Кирил и Методий" и "Ловешки меч" в Ловеч бе отбелязан 24 май. Празникът събра стотици граждани пред катедралния храм в града, носещ името на светите братя равноапостоли. Бяха наградени шестима учители и 13 ученици от ловешките училища. На церемонията бе връчена и ежегодната персонална награда в областта на културата "Ловешки меч". С нея бе удостоен Кристиан Костов, председател на Народно читалище "Бяла Анаста - 2016 г." за спектакъла "Алтън Ловеч".