Потребителска група на електронните цигари, наречена "Дискорд Вейп", стартира петиция до Европейския парламент срещу законопроекта за пълна забрана на цялата категория електронни цигари, наричани "вейпове". Групата с близо 8000 членове е част от международната онлайн платформа за общуване и споделяне "Диксорд" с общо над 150 милиона потребители по целия свят.

Потребителите определят мярката като дискриминираща и противоречаща на правото на свободен избор на гражданите, тъй като лишава пълнолетните потребители от достъпа до легални, по-малко рискови продукти спрямо горимите цигари. Забраната не само няма да постигне целта за ограничаване на достъпа на младежите до никотиновите продукти, но и ще създаде обратен ефект - бум на черния пазар с нелегални и опасни вейпинг продукти и връщане на пълнолетните потребители на бездимни алтернативи към горимите цигари.

"Ние, граждани на Европейския съюз, изразяваме своята загриженост относно последните законодателни промени в някои държави-членки, включително Република България, които налагат пълна забрана на електронните цигари ("вейпове") и течностите за тях. Считаме, че тази забрана е неоправдана, дискриминираща и противоречи на принципите на избор, научни доказателства и правата на потребителите. Освен това, тя има сериозни икономически последици, които засягат хиляди малки и средни бизнеси в целия ЕС", се казва в петицията.

Петицията е събрала 300 подписа само за 24 часа от публикуването си.

Вейпърската общност призовава евродепутатите да се запознаят със законодателното предложение в България, както и с взетите ограничителни мерки в други държави - забраната на еднократните електронни цигари в Белгия и Франция, и обсъждането в Чехия за забрана на определени аромати в електронните цигари.

Авторите на петицията настояват Европарламента да се запознае с наличните научни данни за електронните цигари и да предприеме мерки за защита на потребителите, гарантирайки техния достъп до по-малко рискови алтернативи на конвенционалните цигари.

Един от най-строгите регулатори - Американската агенция за храни и лекарства в САЩ - FDA разреши оставането на всички е-цигари на американския пазар, които са преминали през строгия процедура за оторизация на агенцията с преглед на научните данни за продуктите, а Националната здравна служба във Великобритания - NHS, признава тези продукти като по-малко рискови алтернативи на традиционните цигари. Световните лидери от двете страни на Атлантика използват бездимните алтернативи с доказано качество и научни данни като средство в стратегията си за намаляване на вредата от тютюна и намаляване на нивата на тютюнопушене.

Потребителската общност напомня освен за здравните, и за негативните икономически последици от подобна забрана на цяла категория легални продукти и апелира за подкрепа на засегнатия малък и среден бизнес. Според данни на европейската асоциация Independent European Vape Alliance (IEVA) над 30 000 са засегнатите специализирани магазини за е-цигари в ЕС, а в България над 500 са директно засегнатите бизнеси - производители, вносители, дистрибутори, търговски обекти. "Загубите за икономиката могат да достигнат милиони евро годишно, като това включва загуба на работни места и намаляване на данъчните постъпления", се твърди в петицията.

Вместо забрана, потребителите настояват за строг контрол при прилагането на съществуващите закони и строги стандарти за качество и безопасност.

Авторите призовават за провеждането образователни кампании и насочване на усилията в посока информиране на обществеността за ползите и рисковете, свързани с електронните цигари, за да могат потребителите да взимат информирани решения.

В петицията авторите изреждат ползите от легалните електронни цигари с доказано качество и произход за пълнолетните пушачи като средство за намаляване на вредата от употребата на тютюн и отказ от тютюнопушенето. Освен предимствата за пълнолетните пушачи, вейпинг устройствата са по-добър избор от цигарите и спрямо околните заради липсата на дим и пасивно пушене. Авторите се позовават на данните от изследване на Imperial College London (2020), което потвърждава, че отделеният аерозол от употребата на електронните цигари е значително по-малко вреден за околните в сравнение с тютюневия дим. "Това ги прави по-безопасни за употреба в публични места."

"Според изследване на Public Health England (2015), електронните цигари са до 95% по-малко вредни от традиционните тютюневи изделия. Това е свързано с факта, че вейповете не съдържат тютюн и не горят, което значително намалява количеството на токсични вещества, които потребителят вдишва...Изследване, публикувано в New England Journal of Medicine (2019), показва, че електронните цигари са два пъти по-ефективни при спиране на пушенето в сравнение с традиционните никотинови заместители като пълнички или дъвки.", се посочва в петицията.