Министър Караджов: Сигурността на летище София не е достатъчна
Безпилотната летателна машина тип "Крило" - с тегло 30 кг и 1,5 м дължина на крилата, кацнала на полосата, а след като самолетите били пренасочени, тя също се преместила
Дронът, който в петък вечерта застраши полети на летище София, е бил застанал на полосата за кацане, а след пренасочването на самолети, се преместил и той. Това стана ясно от брифинг на министърa на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, според когото става дума или за провокация, или "някой се опитва да тества системите за сигурност на летището".
Още по темата
Дронът е тип "Крило", който тежи над 30 кг. и е с 1,5 м дължина на крилата. Той не се продава масово и се изискват специални умения за неговото управление. "Възможно е полетът на дрона да е бил с цел провокация", заяви Караджов пред журналисти в Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение".
Той говори след среща, в която са обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища, както и мерки за подобряване на взаимодействието между отговорните институции.
В срещата участие са взели представители на Министерството на вътрешните работи, ДП "Ръководство на въздушното движение", Държавната агенция "Национална сигурност", Главната дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", Комисията за регулиране на съобщенията и оператора на летище София "СОФ Кънект".
Министър Караджов посочи, че са обезпокоени поради три причини. Едната е типът дрон, за чието управление се изисква специална подготовка. Освен това той се изработва специално и би могъл да се ползва с двойна цел. Инцидент с такъв дрон при кацане на самолет би довел до катастрофални последици. Третото притеснение по думите му е, че дронът първоначално е застанал при подходите за кацане на самолетите. След като те биват пренасочени, той също се премества.
"След като биват пренасочени от РВД и кацат от обратната страна на пистата, дронът също се премества от тази страна и известно време кръжи над тази полоса. Всичко това ни води към извода, че става дума за провокация. Или някой се опитва да тества системите за сигурност на летището или, но така или иначе изводът е един - има пропуски и тези пропуски трябва да бъдат запълнени".
Сигурността на летището не е достатъчна, за да се гарантира сигурността на полетите, заключи министър Караджов. Според него държавата и операторите на летища трябва да изградят "Железен купол" срещу дроновете, като вземат опита на други страни. "Тази система ще дава възможност, ако подобно устройство проникне на периметъра на летище, то да може да бъде неутрализирано. Втората система трябва да дава възможността в радиус от 20 км да се засичат всички дронове. Това ще бъде функция на държавата. По този начин ще може от възможно най-далече дронът да бъде неутрализиран и най-вече да се хване този, които го управлява, каза още Караджов, цитиран от БТА.
По думите на Караджов развитието на дроновете, особено след война в Украйна, е довело до това, че те вече са способни да летят на по-голямо разстояние. Подобен тип дрон може да прелети до 40 км разстояние от оператора му. Държа да отбележа, че и в другите европейски летища няма 100% решение на този въпрос, добави Караджов.
Той обясни, че това е задача да държавата и тя ще изисква законодателни изменения, за които като министър на транспорта и съобщенията се ангажира. Караджов обясни, че ще черпят опит от военните и как те неутрализират дронове. Министърът изрази надежда, че чрез тяхното съдействие ще получат опит затова къде да търсят технологичните решения.
Караджов обясни, че ГДА е в процес на инсталиране на антена, която да може да открива 80% от дронове на територията на цяла София. На първо време ще разчитаме на тази антени и координация от ГДА, добави Караджов. Той съобщи, че до петък РВД ще изработи доклад, в който ще бъде обобщена цялата информация.
Една от промените, която веднага трябва да пуснем, е, че към момента е напълно забранено смущаването на радиоефир, няма значение дали този дрон влиза над чувствителен обект или обект от националната сигурност, ние нямаме право да го заглушим, нито да го свалим, посочи Караджов. Той каза още, че друга промяна ще бъде каква доказателствена сила ще имат данните, събрани след залавянето на извършителя. Дори в момента да го хванете на място с устройството, чрез което управлява, ако той каже, че не управлява дрона, много трудно в съдебна зала би могло да се докаже, обясни министърът.
В отговор на журналистически въпрос Караджов каза, че няма информация кой може да стои зад тази провокация. По думите на министъра удар с такъв летателен апарат би бил фатален. Това не е игра на тийнейджър, ние трябва да вземем мерки, добави Караджов.